Новак Джокович победи Роджър Федерер със 7-6(5), 1-6, 7-6(4), 4-6, 13-12(4) и спечели мъжкия "Уимбълдън" 2019. Мачът, който беше едно невероятно зрелище,  напълно заслужено се реши след тайбрек в петия сет, който беше вкаран в регламента от тази година след 12-12 гейма. Двубоят е най-дългият финал в историята на сингъл и продължи пет часа. Титлата е пета за сръбския майстор на "Ол Инглънд Клъб".

Точките са 218 на 204 за Федерер. Пробивите са 7 на 3 за него. Но победителят Ноле взе и трите тайбрека. Той отрази два мачбола когато посрещаше в гейм №16 на петия сет.

Снимка 433978

Двамата започнаха много мощно. Федерер стигна до първа възможност за пробив в четвъртия гейм, който продължи почти 10 минути. Швейцарецът организира прекрасна атака, но сбърка уинъра. След това Джокович взе нужните му още две точки и се спаси.

Първият сет трябваше да се реши след тайбрек. Джокович имаше предимство в началото му. Федерер успя да се върне и дори да поведе с 5-3. Тогава сърбинът се ядоса, докато неговият съперник направи грешки и след поредица от 4 точки Ноле взе сета след точно 1 час със 7-5 в тайбрека.

Новак Джокович е финалист на "Уимбълдън"

Роберто Баутиста-Агут оказа сериозна съпротива на фаворита за титлата

"Маестрото" се мобилизира след нещастно загубената първа част и веднага проби. Джокович изостана с 15-40 и изпрати топката при опит за скъсяване на обратния диагонал. Това смути играта му и безпогрешният Роджър повтори упражението с нов брейк за 3-0. Швейцарецът реализира уинър след комбинация, последвала ретур.

Джокович разбра, че сетът е загубен и го доигра формално. Той все пак счупи геврека за 1-4, но направи двойна грешка при 0-40 в последния седми гейм на частта. Федерер спечели за 25 минути с 6-1. Точките в нея бяха 26 на 12.

Снимка 433960

В третата част и двамата печелеха сервис геймовете си. Федерер по-лесно, Джокович малко по-трудно. Все пак сърбинът върна стабилността си и беше много концентриран в решителните точки.

Швейцарецът стигна до възможност за пробив, която беше и сетбол при 5-4. Сърбинът отговори с бомбен сервис по диагонала и удължи частта.

Отново, както в първия сет, се стигна до тайбрек. И отново Джокович беше по устойчив. Той започна с мини-брейк, поведе с 3-0 и след зрелищно разиграване дръпна решително с 5-1.

"Маестрото" взе убедително следващите три точки, но сбърка в аут в най-важното разиграване. Сърбинът реализира още първия си сетбол след мрежа на съперника си за 7-4. Третата част продължи 52 минути.

Снимка 433956

Публиката застана на страната на Федерер. Той първо измъкна сервиса си в петия гейм, а след това направи първия пробив в сета след грешка в аут на Джокович.

Това разконцентрира Ноле, който лесно предаде още един брейк за 2-5. Федерер преди това затвърди пробива със сервис гейм на нула.

Световният №1 нямаше намерение да предава частта. Той натисна подаването на съперника си и върна един пробив. След това Ноле намали на 4-5 след гейм на 15.

Федерер върна концентрацията и затвори сета с гейм на нула с 6-4. Четвъртата част продължи 40 минути.

Снимка 433957

В петия сет умората започва да си казва думата. При 2-1 Джокович имаше три възможности за пробив след 15-40, но съперникът му успя да ги отрази. Два гейма по-късно сърбинът отново поведе с 15-40. Федерер неутрализира първата брейк точка с хубав втори сервис. Но след това Ноле разстреля съперника си от бекхенд по диагонала след непресметнато излизане на Роджър. Резултатът стана 4-2 за световния №1.

В следващата партия Федерер изпусна уинър при 15-30, но сърбинът отговори с двойна грешка, давайки възможност за рибрейк. Федерер обаче сбърка следващото дълго разиграване.

Швейцарецът имаше още една възможност след уинър по правата, изградена след дълга размяна. Джокович сбърка атрактивно разиграване и пробивът беше върнат за 4-3.

Двубоят продължи и след 6-6. В гейм №15 Федерер проби за 8-7 и сервираше за мача. Швейцарецът имаше два мачбола, но сърбинът ги спаси, върна брейка и остана в мача.

Снимка 433962

Напълно заслужено се стигна до тайбрек след 12-12. Това стана за първи път на мъжки мач на Уимбълдън след промяната, породена от миналогодишния маратон на Кевин Андерсън и Джон Иснър.

И за трети път дългият гейм беше за сърбина. Той дръпна с 4-1. Федерер успя да намали за 3-4, но Ноле взе двете си подавания си и стигна до 3 мачбола. Швейцарецът отрази първия, но при втория Роджър удари топката с рамката и тя отиде в небесата.

А там, от щастие, вече се намираше Новак Джокович, който днес имаше малко повече късмет. За съжаление равни мачове в тениса няма.

Снимка 433963

Титлата е под №16 от турнири от "Големия шлем" за сръбския великан в тениса. Той се доближава до днешния си съперник Роджър Федерер, който е с 20 трофея и до Рафаел Надал с 18 трофея.