"Сега се наслаждавам на атмосферата на централния корт" - каза Ковалик

Квалификантът Йозеф Ковалик се калсира за полуфинал на Sofia Open 2018. Словакът елиминира любимеца на публиката Маркос Багдатис със 7-6(2), 6-4 в мач, продължил 1 час и 53 минути. Това е първи полуфинал от турнир от АТП на словака, който показа мощна и стабилна игра и не се притесни, че публиката в по-голямата си част подкрепя неговия опонент.

Всички резултати на Sofia Open 2018

Схемата е за 28 тенисисти, като четирима прескачат първия кръг

Йозеф Ковалик започна турнира като №192 в света, но показа игра и сериозни амбиции за сериозно изкачване нагоре.  В началото сервисът доминираше. В шестия гейм словакът достигна до точка за пробив, но чак в осмия успя да направи първия брейк в мача.

Багдатис не се предаде и след 12-точков гейм успя да изравни пробивите. В тази партия Ковалик пропусна първия сетбол в мача.

Снимка 339298

Въпреки, че Йозеф имаше проблеми при следващото си подаване, се стигна до тайбрек. В него Багдатис загуби концентрация и предаде частта след 6-7(2) и 1 час и 2 минути игра.

Във сет първите три гейма бяха бързи. Но разиграванията бяха дълги и завършваха с променлив успех. Петият гейм беше с 16 разигравания. Багдатис отрази три точки за пробив и по едно време се възмути от движение в ВИП зоната. Кипърецът се обърна на френски към съдията Рено Лихренщайн, изразявайки по балкански своето възмущение.

Снимка 339299

Ковалик реализира решаващия пробив в деветия гейм. Тогава Багдатис загуби сервиса си и направи непредизвикани грешки, които му струваха мача. "Пиратът" имаше своите шансове в последния гейм, но едно рисковано оспорване от страна на словака показа, че топката е с милиметри вътре. Йозеф реализира втория си мачбол и вдигна победоносно ръце.

Утре Йозеф Ковалик, който е вече №147 в света, ще играе в първия полуфинал срещу румънеца Мариус Копил. Това ще бъде шестият му мач в турнира. Шансът да има и седми е много голям.