Шампионът от 2019 година Ник Кириос (Австралия) се класира за полуфиналите на турнира по тенис на твърда настилка във Вашингтон (САЩ) при мъжете с награден фонд 2,1 милиона долара.

Финалистът от "Уимбълдън" се нуждаеше от 14 минути, за да приключи двубоя си срещу Райли Опелка (САЩ) със 7:6(1), 6:2 в третия кръг на състезанието. Малко по-късно на четвъртфиналите Кириос надигра друг американец Франсис Тиафо, десети в схемата, с 6:7(5), 7:6(12), 6:2 в зрелищен сблъсък продължил 2 часа и 31 минута. Преди това Тиафо бе победил Ботик Ван де Зандсхулп от Нидерландия с 4:6, 6:2, 6:3.

Ник Кириос обаче се нуждаеше от 6 мачбол в тайбрека на втория сет, за да преодолее американеца. "Франсис беше в позиция да спечели и аз не мислех много, а опитвах да остана в мача, но оцелях", коментира австралийският тенисист.

Официално: Рафа Надал се отказа от "Уимбълдън", Ник Кириос е на финал

Испанският тенисист обяви новината на пресконференция

Негов съперник на полуфиналите ще бъде Микаел Имер (Швеция), който пък се справи с отстранилия по-рано Григор Димитров американец Себастиан Корда с 6:2, 5:7, 6:3 за два часа и 29 минути игра.

В другия полуфинал един срещу друг ще излязат руснакът Андрей Рубльов и Йошихито Нишиока. 96-ият в ранглистата японец победи Дан Еванс (Великобритания) със 7:6(5), 4:6, 7:5, а Рубльов преодоля на четвъртфиналите участващия с "уайлд кард" представител на САЩ Джефри Джон Улф с 6:2, 6:3.

Поставеният под номер 1 в схемата руски тенисист също трябваше първо да доиграе мача си от предишния кръг и отстрани Максим Креси (САЩ) с крайното 6:4, 7:6(8). Андрей Рубльов гони четвърта титла от АТП сериите тази година, което би го изравнило с испанците Рафаел Надал и Карлос Алкарас за най-много спечелени трофеи през 2022-а.

"В главата ми вторият сет беше приключила и просто мислех да направя каквото мога и да се подготвя за битка в третия", заяви Рубльов след успеха над Креси.