Томи Хаас загуби от Жо-Вилфред Цонга за първи път от 5 години насам. Още на старта на Erste Bank Open, Жо заслужи успеха си с 6:3, 6:7(3), 6:4. За 37-годишния ветеран това е пето поредно поражение, като в три от двубоите, гераманецът стигна до пълния формат от сетове.

Цонга сервираше на високо ниво и спечели 37 от 44 точки на първия си начален удар в срещата, като същевременно заби два пъти повече уинъри от съперника (41 срещу 20). Жо-Вилфред проби още в първия гейм на мача, дублира аванса си за 4-1 и макар да загуби част от преднината си при 5-3, все пак затвори сета с рибрейк.

Опитният Хаас обаче намери пролука в сервиса на французина след почивката и проби за 3-2. Цонга се върна в сета при 5-5, само че концентрацията му падна в тайбрека и след 7-3 точки за германеца, битката започна отначало.

Хаас изглеждаше леко отпаднал физически в решителния сет и това се отрази в един-единствен слаб сервис гейм при 3-3. Цонга се възползва моментално, за да си подсигури три поредни брейкбола, а Томи сам материализира втория с двойна грешка за 3-4.

Жо не се нуждаеше от повече шансове и с две стабилни подавания сложи точка на спора, а във втори кръг го очаква Лукаш Росол.