Григор Димитров загуби от Кайл Едмънд с 4-6, 6-3, 3-6, 4-6 и отпадна от Australian Open 2018. Българинът предаде инициативата на своя съперник и беше надигран. Два пробива в края на третия и четвъртия сет наклониха везните в полза на британеца. Кайл Едмънд ще играе в четвъртък с победителя от мача Рафаел Надал - Марин Чилич. Хасковлията може да бъде изместен от третото място в света, ако хърватинът спечели турнира.

НА ЖИВО: Григор Димитров - Кайл Едмънд 4-6, 6-3, 3-6, 4-6

Григор Димитров - Кайл Едмънд: 4-6, 6-3, 3-6, 4-6

Българинът е на крачка от втори полуфинал на Australian Open

Кайл Едмънд не се притесни и започна много агресивно. Британецът проби в първия гейм на мача. Той играеше без да се притеснява от грешки, а те почти липсваха в началото.

Григор се събуди и успя да изравни за 3-3. Безгрешната игра на Едмънд се пропука. Той направи двойна грешка и пресили два удара, с което показа, че е подвластен на нервите.

За съжаление Димитров загуби първия си сервис в деветия гейм. Това даде възможност на съперника му да натисне много ретура и да пробие за втори път. Последната партия в сета беше много оспорвана. Хасковлията имаше своите възможности да се измъкне, но накрая важните точки бяха спечелени от британеца. Сетът беше спечелен с 6-4 за 42 минути.

Снимка 335689

Гришо започна ударно втората част. Той проби за 2-0 и дори можеше да поведе с 4-0. Димитров намали до минимум грешките си и в този сет показа, защо е №3 в света.

В седмия гейм Едмънд получи шансове да изравни пробивите, но това стана благодарение на три двойни грешки на българина. Сетовете бяха изравнени след 6-3 за 41 минути.

Снимка 335693

За съжаление Григор не можа да запази увереността си до края на мача. Едмънд продължи с агресията. Все пак третият сет беше равностоен, като и двамата лесно печелеха сервис геймовете си.

И когато тайбрекът изглеждаше сигурен, Григор реши да форсира ненужно събитията, като направи серия от грешки. С тях той подари осмия гейм, като за капак го даде след двойна грешка.

Кайл Едмънд се възползва от подаръка. Спечелването на сета стана след много агресивен гейм. Топка на филето и ас по правата дадоха нова преднина на британеца за 6-3. Частта продължи 37 минути.

Снимка 335694

Димитров натисна в началото на четвъртия сет, но съперникът му отговори със същото. След разменени геймове, българинът подари петия. Той отново, както в края на предишната част, започна да прибързва и грешните му решения доведоха до брейк.

Гришо не се предаде и веднага върна пробива. Едмънд отново показа, че се притеснява, когато води с пробив.

Снимка 335691

Две точки решиха мача в деветия гейм. В началото Димитров остави топката, вместо да я завърши с воле в мрежата. Топката падна вътре. При 15-30 той пласира, изглеждаща отлична права по бекхенд. Повторението показа аут с милиметри. След това Едмънд обърна загубено разиграване и получи възможност да сервира за мача.

Британецът успя да спечели, въпреки, че игра с много риск. В последния гейм Димитров се защитаваше добре, но птичето на късмета днес не беше с него. Едмънд затвори мача след 2 часа и 49 минути игра.

Снимка 335696

Григор Димитров не можа да повтори постижението си от миналата година на Australian Open. В интерес на истината той беше с една идея по-слаб от тогава. Българинът беше сочен за фаворит за спечелване на турнира от Големия шлем, нещо което не му се беше случвало досега. Всичките му съперници играеха на границата на възможностите си, а той не винаги успяваше да се нагоди към играта им.

Най-добър беше мачът му с Ник Кириос. И когато полуфиналът изглеждаше много възможен, Григор остави да бъде воден от Кайл Едмънд. Грешките на британеца бяха много, но се оказаха недостатъчни, за да има повторение на епичния сблъсък Григор Димитров - Рафаел Надал.