Григор Димитров се класира за 1/4-финал на турнира от категория ATP 500 в Барселона. Българинът взе реванш от тунизиеца Малек Джазири в драматичен мач, продължил 2 часа и 50 минути.

Димитров изоставаше в резултата почти през цялото време и спечели след грешки на Джазири в решителния тайбрек.

НА ЖИВО: Григор Димитров - Малек Джазири 7-5, 3-6, 7-6(8)

Григор Димитров - Малек Джазири: 7-5, 3-6, 7-6(8)

Всички залози са за успех на българския №1

Мачът нямаше нищо общо с този в Дубай. Тенисът беше на много високо ниво, като тунизиецът показа, че не е случаен играч. Той беше заложил да разчита на грешки на българина и успяваше да пробива първи във всеки един от трите сета.

Димитров в началото изглеждаше спокоен, но с времето се изнерви и постави под изпитание нервите на своите фенове. Той направи общо 49 непредизвикани грешки срещу 28 на Джазири. А на клей това може да се окаже самоубийствено. В решителния тайбрек ролите се размениха. Малек беше по агресивен и сбърка няколко топки, които изглеждаха спечелени.

Българинът традиционно спечели жребия и избра да сервира. Подаването му се пропука в петия гейм и тунизиецът някак неусетно поведе с 4-2.

Димитров се мобилизира натисна с добри ретури и стигна до възможност за пробив. Той я реализира след аут на противника, но съдията слезе от стола и си избра друг отпечатък. Гришо тръгна към стола за почивка, но беше убеден да се върне и доиграе гейма. След малка помощ от страна на филето правдата възтържествува и пробивът беше върнат за 4-4.

Снимка 353057

Димитров се ядоса много и в следващите минути игра най-добрия си тенис в мача. Той направи демонстрационен сервис гейм на нула и достигна до сетбол. Тунизиецът се измъкна, но в следващия си сервис гейм се оказа изоставащ с 0-40.

Българският №1 успя да реализира петия си сетбол. Той диктуваше разиграванията и натискаше много съперника си на задната линия. Сетът продължи 57 минути и в него имаше 80 разигравания.

Ако някой си е мислел, че Джазири ще се предаде, дълбоко се е лъгал. Тунизиецът сведе грешките си до минимум, докато Гришо искаше бързо да приключи нещата, което за малко щеше да се окаже фатално.

Вторият сет премина изцяло под доминацията на Джазири. Григор се самопроби в първия гейм. Той поведе с 30-0 и направи четири грешки. Това предопредели поведението на двамата оттук нататък.

Димитров търсеше на всяка цена да върне брейка, а Джазири упорито защитаваше преднината си. Тунизиецът спаси две точки за пробив и в края на сета отчая Григор. За капак Джазири направи брейк за 6-3, с което затвори сета и спечели предимството да сервира първи в последната част. Димитров изглеждаше сломен. В сета имаше само 48 разигравания.

Снимка 353059

Тенденцията се запази до шестия гейм на трета част. Джазири успя да пробие за 3-1 след груби грешки на Димитров и да затвърди за 4-1. Мачът изглеждаше спечелен за него.

Но Григор не е вече същият, който се срива в трудните моменти. Той успя да се мобилизира. С търпение хасковлията форсира четири грешки на Малек и върна пробива за 3-4, с което всичко започна отначало след два часа игра,

При 5-4 Джазири прибягна до малка хитринка. Той извика физиотерапевт на корта, с което даде глътка въздух и на двамата.

След подновяването тунизиеца натисна и достигна до мачбол след страхотен уинър от форхенд. Димитров не загуби концентрация и с мощна атака остана в мача. Късметът в края на гейма беше на негова страна и той изравни за 5-5 с помощта на филето.

Победителят трябваше да бъде определен в тайбрек. В него до 4-4 и двамата печелеха сервисите си. Тогава нервите излязоха на преден план и решиха мача. Джазири сбърка за 4-5. Григор достигна до два мачабола и реши да приключва нещата с агресия.

Два пропуснати уинъра на българина спасиха Джазири. Тунизиецът върна жеста и направи нова грешка за 6-7. Григор загуби следващите две точки на свой сервис. Първо сбърка да приключи с уинър в ъгъла, а после Малек реализира уинър.

Джазири реши да завърши срещата при втория си мачбол с комбинация след сервис. Топката излезе с малко в аут на празен корт. Григор натисна при следващата точка. Накрая тунизиецът отново прибърза и сбърка за края на мача.

Снимка 353060

Димитров спечели 109 точки и загуби 108. Той успя да реализира само 3 пробива от 13 появили се възможности. Джазири проби 4 пъти от 7. Тунизиецът сервира повече пъти - 115.

Григор достигна до 71% на първи сервис и 54% на втори. Малек завърши с 69% на първи сервис и 54% на втори. Димитров направи 7 аса и 7 двойни грешки. Джазири реализира 2 аса и не сбърка нито един и двата си сервиса.

В този мач Григор Димитров показа, че може да измъква много завързани мачове. Но може би и късметът беше на негова страна в решителните моменти.