Григор Димитров пречупи Марин Чилич в петсетова драма и се класира за третия кръг - 1/16-финал на "Ролан Гарос" 2019. Българинът изигра най-добрия си мач за сезона, като в края на двубоя беше по-свеж и с по-здрави нерви.

В петък той ще се срещне с приятеля си Стан Вавринка срещу когото има 4 победи и 4 загуби. Дано този зрелищен мач, продължил повече от 4 часа и половина, да сложи край на кризата в играта на хасковлията. Точките в среащат са 179 на 177 за Григор.

Григор Димитров - Марин Чилич 6-7(3), 6-4, 4-6 7-6(2), 6-3

Хърватинът е неудобен съперник за най-добрия български тенисист

Двубоят беше триумф на нападателния и силов тенис. Димитров умее да се пригажда към играта на всеки. Българинът отговори на агресията на Чилич, но превъзхождаше съперника си с техника  и защита. Нашето момче направи няколко страхотни отигравания, които могат да бъдат украшения на всеки турнир.

Още от самото начало стана ясно, че Чилич ще залага на здравото блъскане и агресивните сервиси. Григор отговори със същото. Разиграванията бяха не дълги, но много мощни.

В осмия гейм неочаквано Гришо се пропука и допусна пробив на нула. Решителната точка беше негова двойна грешка. В предишната партия Чилич спаси три брейкобола със страхотните си сервиси.

Снимка 426114

Но Димитров нямаше намерение да се предава и успя да изравни за 5-5. За съжаление в тайбрека той направи двойна грешка, която на практика реши първия сет, продължил повече от един час - 6-7(3).

Втората част като резултат се развиваше като първата, но като игра хасковлията имаше сериозно предимство. Чилич с голяма мъка отразяваше точки за проби и измъкваше сервис геймовете си.

Григор сервираше страхотно и само  с епизодични грешки даваше надежди на съперника си. И закономерно пробивът дойде в най-добрия момент - в десетия гейм. Вторият сет, спечелен с 6-4 продължи 50 минути.

Снимка 426113

В третата част изглеждащият по-уморен Чилич вкара още агресия. Григор се бранеше отлично, но в тънките моменти късметът беше на страната на хърватина. Като в първия сет Чилич проби в седмия гейм, когато много натисна колебливи сервиси на Григор.

Този път българинът не можа да върне брейка и хърватския №1 затвори частта с 6-4 за 42 минути.

Снимка 426112

В четвъртия сет умората накара двамата да си взимат почивки в повечето сервиси геймове, в които посрещат. Само при 2-1 Григор имаше две възжности да пробие. Това беше най-дългият гейм в срещата - 18 разиграни точки за 13 минути. Тогава хърватинът получи предупреждение за бавно изпълнение на начален удар.

Тайбрек реши частта, а на практика и мача. Григор беше много по свеж и взе веднага инициативата с ас и мини пробив. Чилич трябваше да атакува, но срещна гранитната защита на българина и направи желаните от Димитров грешки. Сетовете бяха изравнени след почти 4 часа на корта.

Снимка 426109

Последната част беше много по-различна от останалите. Появиха се дълги разигравания, а това е повече по вкуса на Григор. Той гонеше и спасяваше невъзможни топки.

Хасковлията проби в първия гейм, а в следващия дълъг спаси три брейк точки. Това разколеба хърватина и Димитров вече стана господар на корта, пробивайки отново за 5-2.

Чилич не се предаде и предпоследната пария в мача беше изключително зрелище. Редуваха се мачболи и брекболи, като Чилич с много агресия върна един от пробивите.

Това изцеди силите на хърватина и Григор с много стабилна игра реализира четвъртия си мачбол в мача.

Снимка 426115

И така в петък Григор Димитров срещу Стан Вавринка. С тази игра и с това самочувствие първото класиране на осминафинал на "Ролан Гарос" изглежда напълно постижимо.