Григор Димитров победи Пабло Куевас с 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-5 и се класира за третия кръг на Australian Open 2019. Българинът доминираше в мача срещу уругвайския ветеран, като допусна леко отпускане във втория сет. Куевас направи каквото можа, но нямаше аргументи срещу класата на Григор.

В петък българският №1 ще играе с италианеца Томас Фабиано, който спечели петсетов мач решен от дълъг тайбрек срещу гиганта Рейли Опелка (САЩ) с 6-7 (15), 6-2, 6-4, 3-6, 7-6 (10-5).

Григор Димитров - Пабло Куевас 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-5

Българинът беше леко разколебан само във втория сет

В първия сет Димитров показа най-доброто, на което е способен. Той сервираше безупречно, давайки само две точки на съперника си, когато посреща. Куевас беше почти безпомощен и допусна пробив още във втория гейм от мача.

Българинът натискаше сервиса на противника си, но до нов брейк в първата част не се стигна. Това не беше необходимо, защото Куевас беше само зрител в сервис геймовете на Димитров.

Снимка 400590

Във втория сет уругваецът се закачи за мача. Той печелеше геймовете, в които подава и започна да удължава разиграванията. Григор се разколеба леко и губеше точки на второ подаване, което създаде впечатление за равностойност.

Стигна се до единственият тайбрек в мача. В него Куевас имаше леко предимство. Двойна грешка на Димитров при 4-5 даде два сетбола на уругваеца, който успя да реализира втория.

Снимка 400587

Независимо от равенството в сетовете, играта на Григор беше на по-високо ниво. Това се потвърди в третата част, която много си приличаше с първата.

Куевас затрудни Григор в третия гейм, но се разколеба на сервис в следващия. Уругваецът допусна три двойни грешки и подари на Димитров решаващия пробив в мача.

Хасковлията вече добре знаеше какво е нужно за затваряне на сета и с безгрешни сервиси поведе с 2-1 след 6-4 гейма.

Куевас се надяваше събитията от втория сет да се повторят. Той стабилизира сервиса си и на няколко пъти с асове се измъкваше. Григор беше стабилен и запази самообладание.

При 5-5 и 4-0 уругваецът беше натиснат на сервис и с отлични ретури и уинъри Димитров обърна гейма, реализирайки последния пробив в двубоя. В следващия гейм той само узакони превъзходството си, затваряйки мача със 7-5 за 2 часа и 49 минути.

Снимка 400592

Точките в срещата са 157 на 128. Григор направи 8 аса срещу 15 на съперника си. Двойните грешки са 2 на 8. Димитров достигна до 58% на втори сервис, което е много висок показател за него. Куевас има само 43%.

Уинърите са 54 на 37 за хасковлията, непредизвиканите грешки 45 на 51. На мрежата превъзходството на българина е значително - 21 на 9 завършени топки.

Най-положителното в поведението на Димитров е тоталната липса на отрицателни емоции. Това му даде възможност лесно да се справи с по-трудните ситуации и да покаже най-доброто от себе си.

Отпдането на Джон Иснър, Кевин Андерсън и Рейли Опелка отвориха много потока на Григор. Четвъртфинал срещу Рафаел Надал започва да изглежда много възможен.