Ето какво се крие зад решениетo на спортния трибунал за двугодишното наказание на бившата №1 в ранглистата на УТА, Мария Шарапова.

Година след като спечели Уимбълдън, 18-годишната Мария Шарапова е била заведена от баща си в Московския Център за Биотична Медицина. Тийнейджърката била податлива на настинки и инфекции на сливиците. Също така тя имала болки в корема. Там Шарапова била прегледана от доктор Анатоли Скални, който я диагностицирал с разстройство на минералния метаболизъм и ѝ предписал мелдониум, като лечебно средство.

Обявиха наказанието на Шарапова!

Обявиха наказанието на Шарапова!

ITF се произнесе

Това лекарство доведе до двугодишното наказание на едно от най-успешните рекламни лица в спорта. И до сриването на нейната репутация. Доктор Скални бил установил, че имунната система на Шарапова има нужда от подсилване, защото тялото ѝ не можело да си набавя необходимите вещества чрез храната. Той първоначално ѝ предписал 18 различни лекарства и добавки, количество, което се е увеличило до 30-ти март 2010-а година.

Мария Шарапова и Роджър Федерер победители от Уимбълдън 2004

Източник: GettyImages

Мария Шарапова и Роджър Федерер победители от Уимбълдън 2004

В края на на 2012-а година Шарапова решила, че трябва да има друг начин за подсилване на тялото си. Тя не искала да взема толкова много илачи и да работи повече с доктор Скални. Мария наела специалист по храненето в своя екип, но продължила да приема три от субстанциите предписани ѝ от Скални, включително и мелдомиум. Само баща ѝ и нейният агент Айзенбъд са знаели за лекарствата. Единственият доктор, който е имал информация през 2015-а година за нейното лечение е бил Сергей Янитски от руския олимпийски отбор.

Нейните треньори и специалиста по храненето не са знаели нищо. Тя не е била уведомила и медицинския екип на Дамската тенис асоциация (УТА). Въпреки , че тя е декларирала използването на други лекарства и витамини в последните допинг контроли, тя никога не е споменавала за мелдониума.

Какво е мелдониум?

В писмото, което написа за изслушването си, Шарапова е признала, че е вземала по 500мг мелдониум на 18-ти, 20-ти, 22-ри, 24-ти и 26-ти януари тази година. Това са дните в които тя изигра своите мачове на Аустрелиън опън. Съдиите стигнаха до заключението, че: „начинът на употреба, точно когато има интензивни тренировки е било само с цел подобряване на нейните енергийни нива..., което трябва неизбежно да води до заключението, че тя е приемала Милдронат (търговското име на мелдомиума) за целите на подобряване на нейното представяне."

До 1-ви януари това беше в рамките на правилата. Съдиите вярват, че Шарапова не е знаела, че мелдониума е бил забранено вещество, когато го е приемала през началото на тази година, достигайки до заключението, че вземането му не е било умишлено.

Потресаваща част от 33-те страници е обяснението за небрежността на Шарапова, относно начинът, по който тя се информира за законността на приеманите от нея лекарства.

Решението за включването на мелдониума в листата на забранените препарати е бил съобщен на състезателите по електронен път. Но, Шарапова твърди, че никога не е чела кореспонденцията, нито е влизала в уебсайта на ИТФ. Трябвало да се търси вината в нейния агент Макс Айзенбъд.

Трибуналът отхвърлил това свидетелство, заключавайки: „Идеята, че професионален мениджър, довереник на ИМГ за менажирането на една от глобалните световни спортни звезди, може така на случаен принцип да проверява, как негов състезател спазва антидопинговата програма, толкова важна материя свързана с професионалната ѝ кариера и нейния търговски успех, е невероятна."

Айзенбъд казал на трибунала, че е имал пълната отговорност за проверката дали лекарствата приемани от Шарапова отговарят на правилата на Свтовната анти-допингова агенция. Айзенбъд разказал подробно, как той имал навика да разпечатва копие на забранената листа за следващата година и да го взема със себе си на ноемврийска почивка на Карибите. Там Шарапова бивала запознавана с правилата. За нещастие през 2015-а Айзенбъд току що се бил развел и не отишъл на тази почивка.

Шарапова свидетелствала, че нейният баща е добавял мелдониума от неназован източник в Русия, но не можела да предостави образец. Нейното пледиране, че никакво сериозно нарушение не е направила е било отхвърлено от трибунала. Тя не могла да докаже, „че е била небрежна".

Сега само Арбитражния спортен съд може да намали или анулира наказанието. Балканските тенисисти Марин Чилич и Виктор Троицки получиха намаляване на наказанията през три години.

Шарапова шокира света: Дадох положителна допинг проба!

Шарапова шокира света: Дадох положителна допинг проба!

"От 10 години взимам лекарство, което вече е забранено"

Ако на Мария Шарапова и ѝ се наложи да изтърпи двугодишното наказание, тя която спечели Уимбълдън на 17 години няма да може да играе в друг турнир от Големия шлем преди да навърши 31. Завръщането ѝ на върха след толкова дълга пауза би било едно от най-големите ѝ постижения.

Снимка 238262

Източник: GettyImages