Двете ни представителки в квалификациите на Откритото първенство на Великобритания по тенис Уимбълдън отпаднаха още в първия кръг. Първата ни ракета Цветана Пиронкова се класира направо за основната схема.

Втората ракета на България Диа Евтимова дебюта си в квалификациите на Уимбълдън загуби от поставената под номер 24 в предварителната схема Бибиане Схоофс (Холандия) с 2:6, 2:6 след малко повече от час игра. Българката, 149-а в света, не успя да се противопостави на холандката, която е с три места по-напред в ранглистата на УТА. 24-годишната Схоофс повеждаше с по 3:1 гейма и в двата сета и не даде шансове на съперничката си за обрат.

По рано отпадна и третата ни ракета Елица Костова. Тя загуби от абсолютната дебютантка на тревните кортове в Лондон Аника Бек с 6:7(4), 2:6 за 1 час и 43 минути игра. Костова, 156-а в света в момента, пропиля ранен аванс от 2:0 гейма. В първия сет двете си размениха по два пробива и се стигна до тайбрек. В него 18-годишната германка спечели първите пет разигравания и това се оказа решаващо. Втората част започна с четири поредни пробива, след което 169-ата в света Бек взе следващите четири гейма, а с това и мача. Костова дебютира в квалификациите на "Уимбълдън" през миналия сезон, когато също отпадна в първия кръг.

И двете ни тенисистки все пак заработиха по 2 точки за класацията на WТА и по 2125 паунда.

Състезаващата се за Казахстан Сесил Каратанчева успя да преодолее първия кръг на квалификациите след победа над амиршсонкото Мадисън Бренгъл, 202-а в ранглистата с 6:3, 6:4.