Жо-Вилфред Цонга продължава напред в тазгодишното издание на US Open. "Мохамед Али" на световния тенис победи Беноа Пер с 6:4, 6:3, 6:4 в мач, който можеше да се окаже както истински спектакъл и забавление, така и разочарование.

Приятната изненада на турнира Пер, който в първия кръг шокира миналогодишния финалист Кей Нишикори и премина сравнително лесно през следващите два мача, тази вечер беше съвсем друг тенисист и приказката му в Ню Йорк приключи.

Като се изключи разочароващия край, Пер може да е доволен, тъй като за първи път достигна до четвърти кръг на турнир от Големия шлем. Цонга от своя страна показа, че когато е здрав, може да играе на твърди кортове и макар да не видяхме най-добрия му тенис, той продължава напред.

В първия сет двамата си печелеха подаванията до последния десети гейм, когато Цонга нанесе решителния си удар и реализира втория брейкбол, за да спечели частта с 6-4. Той започна втория сет със сервис гейм на нула, а Пер показваше безидейна и разконцентрирана игра. Цонга продължи да е по-стабилният на корта и поведе с 4-2 след пробив.

С ас по правата 19-ият поставен дръпна напред с 40-0, а с мощен форхенд по диагонала предизвика аут на Пер. При 5-3 Цонга сервираше за сета, а единственото, което сънародникът му направи е да си изкарва яда върху ракетата и рекламните пана. След размяна на удари от дъното на корта, Жо-Вилфред излезе на мрежата и с воле затвори частта с 6-3.

В третия сет Пер опита да се върне в мача, заигра по-агресивно и разнообразно, като в седмия гейм събуди публиката с две идентични къси топки, направени от основната линия от бекхенд. Грешките обаче не спираха, като до края на двубоя Беноа вече имаше 25 непредизвикани грешки срещу 12 за съперника му. Цонга стигна до ключов пробив в деветия гейм и получи шанса да сервира за мача. Той поведе с 40-0 и с директна точка от сервис спечели двубоя.

Така Цонга записа трета победа от три мача срещу Беноа Пер и се класира за втори път през сезона за мейджър четвъртфинал, където ще има нелеката задача да се справи с действащия шампион Марин Чилич.