От един момент нататък става все по-трудно да се намали размера на машините. Дроновете стават все по-малки, но все пак не могат да станат миниатюрни.
Инженерите от компанията R & D Draper намериха решение на този проблем като създадоха малък дрон от водно конче.
Изследователи от медицинския институт "Хауърд Хюз" генно модифицираха водно конче, за да направят нервните окончания в гръбначния му мозък чувствителни към светлина. След това инженерите от Draper прикрепили раница захранвана от малък соларен панел към него.
Така те успели да контролират водното конче от разстояние със снопове светлина и да го пратят, където решат.
Технологията може да намери важни приложения в бъдещето. Например може да бъде използвана, за да замести пчелите, на които разчитат пчеларите, понеже броят им намалява драстично в цял свят.
Също така технологията може да бъде използвана за наблюдаване на екосистемата, свързана с кошерите.
Ако се чудите, дали този експеримент е жесток към водното конче, то ентомолозите вярват, че насекомите не изпитват болка по същия начин като хората.
d-r Miroslav Balchev
на 16.06.2017 в 08:41:06 #2Къде са тръгнали СЕЩ /Съединените европейски щати/ да се препират със САЩ /Съединените американски щати/. Както се казва - нищо лично. Това е политика. Политика е също така да се превърне водно конче в дрон с електронна раница. Твърди се, че технологията щяла да замести пчелите. Следващата стъпка е за превръщане на кафявите мечки, и дори още по-добре - на мечките гризли в пчелари. Тъкмо ще има още една сериозна линия на междуконтинентално сътрудничества и внос на европейския пазар. Едно е да се внасят водни кончета, макар и с GPS системи, друго стръвници по 500 кг живо тегло парчето. Почти съм сигурен, че високите технологии ще надделеят. Всъщност с пълна пара върви развитието на ГМО, които чакат на границите на СЕЩ да навлязат, просто пчелите им пречат, но няма да е за дълго. Опрашването на растенията вече се смята за атавизъм. Работи се по направлението за самоопрашване и др. сродни ГМО технологии. Все пак, предстои тоталното изчезване на пчелите. В този план кому е нужно защитаването и съхраняването на околната среда?! На европейските пчелари. Американските явно са си решили проблема с водни кончета. Остава само да ги обяздят. Нови работни места....Оператор на водно конче. Нови перспективи. И без друго автомобилите скоро няма да се нуждаят от водачи. Изобщо подобряването и покоряването на природата върви с пълна пара.
babaiaga
на 15.06.2017 в 22:45:15 #1"Texнoлoгиятa мoжe дa нaмepи вaжни пpилoжeния в бъдeщeтo. Haпpимep мoжe дa бъдe изпoлзвaнa, зa дa зaмecти пчeлитe, нa ĸoитo paзчитaт пчeлapитe, пoнeжe бpoят им нaмaлявa дpacтичнo в цял cвят." Ще замени пчелите ама друг път. То правенето на мед не свършва със събирането на нектара Такива машинки могат само да опрашват.