Симона Пейчева бе безапелационна във финалите на уредите на 15-ото издание на международния турнир по художествена гимнастика "Царица Маргарита" във Варна, като спечели четирите златни отличия, а вчера бе първа и в многобоя. На въже получи
оценка 16.300 точки, на топка - 16.325, на бухалки - 16.775 и на лента - 16.400.

"Като цяло съм доволна от представянето си на това състезание. Допусках грешки напоследък, но тук се случи само на лента, защото в залата нямаше климатик. Очаквам достойно представяне на европейското първенство", каза след надпреварата Пейчева.

Втора на всички уреди остана Ирина Ризенсон от Израел. Ирина Кикас от Естония пък взе бронза на топка, бухалки и лента, а на въже трета е словенката Мойца Роде.

Ансамбълът на България в състав Зорница Маринова, Цвета Кусева, Йолита Манолова, Йоанна Танчева, Татяна Тонгова и Мая Пауновска с треньор Лили Игнатова изигра страхотно двете си съчетания (5 ленти и 3 обръча/2 чифта бухалки) и спечели златните медали на финалите на отделните уреди след титлата и в многобоя вчера.

За изпълненията си нашите момичета получиха оценка 16.050 точки на 5 ленти и 16.700 на обръчи и бухалки.

На ленти на второ място е Франция, пред Финландия, а на обръчи и бухалки среброто спечели Израел, а трети се наредиха гимнастичките на Франция.

При девойките българката Филипа Сидерова спечели три златни медала - на въже, на обръч и на бухалки, а на лента първа е Биляна Проданова.

Японката Котоно Танака спечели сребро на обръч, бухалки и лента, а на въже остана трета. След нея на въже се нареди Пинар Акилверен от Турция, която стана трета и на обръч.

На  бухалки трета е Анжелика Парадовска от Полша, а на лента - Гьоркем Ялчънтан от Турция.

"Това бе много важно състезание за българския отбор, а и за нас, от ръководството, за да видим какво е нивото и какво още трябва да се работи. Като цяло отборът е готов за европейското първенство. Очаквам добро представяне. За мен съставът за еврошампионата е ясен, но не е одобрен от треньорския съвет.

При жените ще участват Симона Пейчева и Елизабет Паисиева, при девойките - Филипа Сидерова, Биляна Проданова и Марина Стоименова, както и ансамбълът", каза Мария Гигова, президент на БФХГ.

В 15-ото издание на турнира "Царица Маргарита" участваха около 100 гимнастички от 15 страни. Наградният фонд бе 5000 евро.

През следващата седмица Симона Пейчева ще участва в два турнира - "Огърлицата на Десислава" във Велико Търново в сряда и четвъртък и "Маргарита Рангелова" в събота в София.

Европейското първенство по художествена гимнастика е в края на месец сепетмври в Москва, като преди него националният отбор ще участва на турнир в Португалия.