Защитаващият световната си титла в хокея на лед тим на Чехия ще срещне олимпийския шампион Швеция на финала на световното първенство в Рига.

На полуфиналите Чехия победи Финландия с 3:1. Олимипйските вицешампиони започнаха изключително активно мача, като откриха резултата в 9-ата минута чрез Рику Хал, и пропуснаха куп положения пред чешката врата.

Чехите върнаха гола във втората третина чрез Томаш Плеканец. В заключителната част още две попадения за успеха им добавиха Давид Виборни и Ярослав Хлинка.

Далеч по-драматично протече другия полуфинал, в който Швеция надделя над Канада с 5:4.

Никлас Кронвал и Йорген Йонсон доведоха резултата до 2:0 за "Тре Кронур" още до 5-ата минута на срещата.

Кайл Калдър намали за "Кленовите листа", но само три минути по-късно Тони Мартенсон възстанови разликата от два гола. До края на първата третина Майк Комри вкара за 3:2 и запази интригата.

Втората третина протече при надмощие на скандинавците, като Микаел Самуелсон и Йонас Нордквист доведоха резултата до 5:2 за Швеция, което на практика реши спора в полза на олимпийските шампиони.

До края на мача канадците върнаха две попадения, чрез голмайстора си и реализатор №1 на турнира Сидни Кросби и Патрис Бержерон.

Швеция е на победа от постигането на безпрецедентен дубъл, печелейки в една година олимипийска и световна титла.

За чехите пък това ще е пети финал от 1999 година.