„Радвам се, че съм на гости на моя приятел Бойко..."
Тези крилати думи през април миналата година в столична община изрече доскорошния президент на Реал (Мадрид) Рамон Калдерон по повод срещата си с кмета на София и голям фен на „белия балет" Бойко Борисов. Така босът на мадридския колос официално върна визитата на Борисов в испанската столица от февруари миналата година. Там столичният градоначалник бе дарен с клубна вратовръзка и значка на любимия си клуб.
Сигурно и финансовият директор на Левски Константин Баждеков със смесени чувства ще се сеща как дотърча и той в кметството в София да подари синя фланелка с надпис "Калдерон" на гърба. Единствено в дома за сираци в Драгалевци дечицата ще си спомнят за подаръците от „чичко Рамон". Не се знае дали при другия президент на Реал ще е валидна офертата да бъде построена в София първата частна футболна академия на Реал и изобщо първа в Източна Европа.
Дори бе определен терен някъде в кавртал „Хаджи Димитър". Истината е, че визитата на Калдерон предизвика голяма истерия сред немалкото фенове на Реал (Мадрид) в София. Но не заради самия него. А просто защото е президент на Реал (Мадрид). Което в никакъв случай не намаляваше неговата тежест като шеф на този велик клуб.
Едва ли и самият Калдерон, който стана официално президент на „Лос Меренгес", както още наричат деветкатния европейски шампион на 2 юли 2006-а и трябваше да стои на поста си до 2010-а, е вярвал, че вестник „Марка" ще го духне като лек пролетен мадридски вятър в буквалния и в преносния смисъл. Всички знаят какво се случи. На Общото събрание Калдерон вкарал хора, които не са делегати на клуба. После уволнил двама свои служители, за които не знаел, че участвали в манипулациите. Но само уж.
Защото пред вестник АВС тъкмо един от уволнените функционери заяви, че Калдерон знаел всичко за машинациите от начало до край. В крайна сметка адвокатът си призна всичко и сам напусна поста. До лятото клубът ще се управлява от вицепрезидента Висенте Болуда.
Какво се случи по време на управлението на Висенте Калдерон. Посоченият от него спортно технически директор и футболна легенда на бивша Югославия Предраг Миятович се скара с треньора на „Б" отбора и съветник на първия тим - друга харизматичен футболист Мичел, който си тръгна от тима с думите: "Не искам да стоя встрани от процесите в клуба и да гледам безучастен какви конфликти стават.
"Ако при предния президент Флорентино Перес за 6 години бяха изхарчени 400 милиона евро, то при Калдерон само за две години отлетяха 300 млн. Точно 14,5 милиона заминаха за неустойки на двама мастити треньори Фабио Капело - 10 млн. и Бернд Шустер - 4,5 млн. евро.
Калдерон в предизборната си кампания обещаваше на „сосиосите" Кака и Фабрегас, но както се видя по-късно, това не се получи. В крайна сметка взе само Ариел Робен от Челси и от въдворения от италианските съдебни власти в серия Б Ювентус Фабио Канаваро и Емерсон. А общо за закупени по времето на Калдерон 22 играчи бяха пръснати 299,5 млн евро.
След като Калдерон напусна великия клуб през малката врата с този евтин заговор, има вероятност на бял кон да се завърне Перес. На него му върви, когато обещае нещо бомбастично и скандално. Така например Флорентино заяви в предизборната си кампания, че ще доведе юдата от Барса Луиш Фиго и го направи. Сега е на път да докара друг португалец и предател от Манчестър Юнайтед - Кристиано Роналдо.
Каквото и обаче да си говорим, нито Калдерон, нито Перес, нито Лапорта в Барса са харизматични президенти. Просто Сантяго Бернабеу, на чието име е кръстен стадионът на Реал, и „донякъде" Силвио Берлускони в Милан могат да се смятат за велики административни пълководци сред купища треньори и футболисти. Може би и бившият шеф на Марсилия Бернар Тапи има възможност да заеме предно място в класирането.
Изобщо правото да бъдат в залата на славата имат велики футболисти и треньори. На пръсти обаче се броят президентите на футболни клубове...
insight
на 18.01.2009 в 22:52:54 #1За мен Рамон Мендоса и Хосе Луис Нунес са къде-къде по-харизматични от Бернар Тапи.