Съдбата пресича пътищата им още през септември 2007. 19-годишният Иван Ракитич влиза като резерва за "шахматистите" срещу Естония (2:0). Лука Модрич, който е на 22 по това време, е асистирал за 2-рия гол. 11 години по-късно те са централна двойка в халфовата линия на Хърватия за 75-ти пореден път и играят на финал на Мондиал 2018, загубен от Франция с 2:4.

Предстои им да се изправят един срещу друг тази неделя. В най-голямото съперничество на планетата, мачът с главно "м" - Ел Класико.

Снимка 377665

За пръв път са противници през септември 2012. Тогава Ракитич (играч на Севиля) центрира от корнер за Пьотър Троховски, който отбелязва с глава победния гол срещу Реал (Мадрид) на "Рамон Санчес Писхуан". Тогава Модрич се появява веднага след почивката. Съвсем скоро той се е присъединил към "белия балет" от Тотнъм.

По-късно този сезон Иван Ракитич вкарва 2 гола на "Бернабеу" в голов трилър, спечелен от Реал със 7:3.

Барселона победи Севиля с 4:2 и оглави класирането в Ла Лига

Пирова победа за новия лидер в Ла Лига, Меси под въпрос за Ел Класико!

Тежка контузия на Меси

След преминаването му в Барселона (лятото на 2014), първото Ел Класико е в Мадрид през октомври. Модрич играе 89 минути, а сънародникът му влиза като късна смяна при загубата от мадричани с 3:1. И двамата полузащитници се утвърдиха в титулярните единайсеторки на грандовете. Играят важна роля във всяко издание на голямото съперничество.

Модрич асистира на Серхио Рамос за изравнителния гол през декември 2016 (1:1) на "Камп Ноу", а Ракитич изстреля истински снаряд във вратата на Реал на "Бернабеу", който помогна за победата на Барса с 3:2.

Снимка 375005

Източник: EPA/БГНЕС

Участвали са в 8 издания на Ел Класико един срещу друг. Каталунците печелят 4 от тях, Реал - 2, а другите 2 завършват без победител. На международно ниво имат 77 мача заедно, включително участията им на Европейските първенства през 2008, 2012 и 2016, както и на Мондиалите през 2014 и 2018.

Барселона доминира над Реал в последните 10 издания на Ел Класико

Вижте какво казва статистиката

Любопитен бе моментът от сблъсъка с Турция през септември 2016 (1:1). Тогава Модрич бе фаулиран за дузпа, която Ракитич превърна в гол.

Двамата са част от "златната" генерация на хърватския футбол. Помогнаха за историческото достигане до финал на голям форум. Състезателят на Барселона бе изключително щастлив, когато колегата му грабна персоналните отличия от Мондиала. Едно от тях бе "златната топка" за най-добър играч.

За последно бяха рамо до рамо при нулевото равенство с Англия в Лигата на нациите. Предстои да ги видим отново лице в лице на "Камп Ноу". Персоналната им битка в средата на терена може да бъде решаваща за крайния изход на най-чаканото дерби.

Във всички турнири през XXI век: Барселона с 3 победи повече от Реал в Ел Класико