Отборите на Реал (Мадрид) и Барселона изиграха фамозно Ел Класико, което ще се помни още дълги години от любителите на най-великата игра. Тази вечер радостта бе за каталунският гранд, който триумфира с 3:2 насред стадион "Сантяго Бернабеу". По този начин хората на Лучо Енрике възродиха всички свои шансове за спечелване на титлата и през този сезон.

Битката между двата колоса бе истински фестивал на атакуващия футбол. Средищно място в него обаче имаше аржентинската легенда Лионел Меси, който вкара две попадения в мадридската врата. Особено ценно ще бъде второто, тъй като то имаше цената на трите точки, бидейки реализирано дълбоко в добавеното от съдията време.

Реал (Мадрид) - Барселона 2:3 (Развой на срещата по минути)

Едно велико Ел Класико

Преди това срещата се разви по-изключително драматичен начин. Ранна преднина на Реал (Мадрдид) даде Каземиро, но до почивката ремито бе възстановено от Меси. Обратът за "блаугранас" бе пълен в 72-ата минута, когато Ракитич препарира Навас след фантастичен удар. Тук някъде домакините изгубиха надежда за нещо повече, след като Серхио Рамос изпусна нервите си и получи директен червен картон.

Снимка 289975

Не така обаче мислеше Хамес Родригес, който 5 минути преди края се възползва от грешно позициониране на Бускетс и изравни. "Бялата" радост обаче продължи точно 7 минути преди Лео Меси да открадне славата за себе си, вкарвайки в 92-ата. Последва гордо развяване на фланелката с №10, което накара Кристиано Роналдо да изтърпи един малък ужас насред любимия си стадион.

Триумфът изкачи Барселона на първото място в Ла Лига с актив от 75 точки. Толкова има и Реал, но възпитаниците на Зинедин Зидан имат мач по-малко - гостуване на Селта във Виго.

Ракитич: Победата над Реал ще ни даде изключителна сила

Ракитич: Луд мач, който заслужавахме да спечелим

"Трябва да сме на висота и в следващите мачове"

Не бяха изминали и 120 секунди от началото на Ел Класико, когато първата спорна ситуация "взриви" атмосферата на "Бернабеу". Гарет Бейл получи подаване от съотборник, след което изпрати с едно докосване към нахлуващия към наказателното поле Роналдо. Миг преди да достигне до коженото кълбо, Кристиано падна в наказателното поле след контакт със Самуел Умтити. Домакините моментално поискаха дузпа, която не им бе дадена от главния съдия Алехандро Ернандес.

Снимка 289987

Домакинският натиск на "кралете" продължи и Тер Стеген имаше сериозно препятствие пред себе си в 5-ата минута. Роналдо преодоля в индивидуален сблъсък Жерар Пике, след което отправи светкавичен изстрел към близкия ъгъл на германския вратар. Той обаче бе добре позициониран и спаси без особени трудности.

Барселона напомни за себе си 10 минути след началото на класиката. Отбраната на Реал (Мадрид) допусна недоразумение в своите редици, което допусна Луис Суарес да се озове с топка в крака на границата на наказателното поле. Последва плътен изстрел на нападателя с №9, който премина на сантиметри от страничната греда на Навас.

Щастливият Лучо: Резултат 2:2 щеше да бъде ужасяващ за нас

Лучо Енрике: Всякакъв резултат щеше да приляга на това Ел Класико

"Битката за титлата ще бъде непредсказуема"

19-ата минута на Ел Класико можеше да донесе радост за един от двата отбора, но в ролята на грешници се превърнаха централните нападатели Бензема и Суарес. Първата добра възможност се откри пред французина, който засече с воле центриране на Модрич. Изстрелът му обаче се оказа слаб и спасен от Тер Стеген. Моментално напрежението бе пренесено в наказателното поле на Реал, където Суарес стреля много неточно след отлично подаване на Пако Алкасер.

Снимка 289977

С оглед събитията на терена, по-настоятелният тим бе възнаграден с попадение в 27-ата минута. Защитата на Барселона не успя да се представи на висота при изчистването на топката след корнер и така тя попадна в краката на Марсело. Последва центриране на бразилеца, при което отбраната на "блаугранас" опита изкуствена засада. Всичко това остави редица играчи на Реал в непозволена позиция, но не и Серхио Рамос, който получи шанс да отправи голов изстрел. За негово съжаление топката удари гредата, но при добавката на точното място беше Каземиро, който на празна врата подлуди трибуните на "Бернабеу".

Зидан: Вместо да ги довършим, допуснахме трети гол

Зизу: Изпуснахме да "убием" своя съперник и бяхме наказани

"Чувствам се виновен"

Радостта на домакините обаче бе със срок на годност...5 минути. Барселона намери сили да отвърне подобаващо на удара и Лео Меси изравни в 32-ата минута. Аржентинският маестро се разходи между Модрич и Начо, за да мушне майсторски топката в мрежата на безпомощния Кейлор Навас.

Снимка 289979

Сериозен проблем пък сполетя Зинедин Зидан малко преди почивката. Един от основните му футболисти Гарет Бейл, който доскоро лекуваше травма, не издържа на физическото натоварване и се наложи да бъде заменен принудително. Така на негово място се появи младият талант Марко Асенсио.

Миг преди последния съдийски сигнал за първото полувреме, Барса можеше да сътвори пълния обрат чрез нисичкия Жорди Алба. Луис Суарес предостави чудесна топка в наказателното поле на Реал (Мадрид). Изненадващо за всички с глава успя да играе гореспоменатият бранител на "блаугранас", който обаче прати топката до гредата от изключително изгодна позиция.

Снимка 289983

Емоциите в Ел Класико се нажежиха до червено в 44-ата минута. Каземиро извърши поредното си нарушение срещу Лео Меси, но не бе наказан със заслужен жълт картон, който щеше да означава и край на мача за бразилския национал. Решението на Алехандро Ернандес вбеси до краен предел щаба на гостите, втурнал се да чете конско на неубедителния рефер.

Гениално! Лео Меси с 500 гола за Барселона

Аржентинецът с нов изумителен рекорд

Втората част започна с жесток натиск на Реал (Мадрид), който можеше да даде резултат още в 47-ата минута. Публиката виждаше как Дани Карваха отправя голова асистенция към дебнещия Роналдо, ала със страхотен шпагат блесна Жерар Пике, който спаси Барса от сигурно попадение. Миг по-късно, далечен изстрел на Тони Кроос пък бе избит в корнер от сънародника му Тер Стеген.

Снимка 289982

Истинско чудо спаси Барса от гол в 53-ата минута. Марсело отново беше изключително активен по крилото, като поредното му центриране този път бе оползотворено от Бензема. Карим отправи удар от много близка дистанция с глава, който обаче като по инстинкт бе отразен от разтегналия се максимално Марк-Андре тер Стеген! И докато аплодисментите обираше Тер Стеген, скоро такива имаше и за Кейлор Навас. Вратарят на Реал запази хладнокръвие при опасна ситуация в 55-ата минута, когато Пако Алкасер получи топката на точката на дузпата, но ударът му с боц предизвика само отличното спасяване на костариканеца.

Испански рефер: Червеният картон на Рамос е правилен, Каземиро също трябваше да бъде изгонен

"Нямаше дузпа за Реал (Мадрид) в 3-ата минута", твърди Андухар Оливер

Типично за динамиката на Ел Класико, опасните положения прииждаха едно след друго. Поредното бе за актива на гостите, които бяха близо да поведат за първи път тази вечер в 58-ата минута. Жерар Пике използва физическите си дадености, за да скочи най-високо при корнер и да отправи удар с глава. Кейлор Навас държеше нещата под контрол и с брилянтна намеса запази паритета.

Снимка 289981

Преди няколко дни Кристиано Роналдо собственоръчно елиминира Байерн (Мюнхен) от Шампионската лига. Тази вечер обаче късметът определено не бе на страната на CR7, който в 67-ата минута сътвори непростим пропуск. Португалецът получи задължаващо подаване от Асенсио, но от малко неудобна позиция на своето тяло, прати коженото кълбо над горната каталунска греда.

Реал Бетис победи Селта с 1:0

И Бетис наби Селта в Ла Лига

Брашанац осигури трите точки на гостите

Шампионът на Испания нанесе чутовен удар по реномето на големия си враг в 72-ата минута, след като достигна до пълния обрат. Иван Ракитич обработи топката близо до границата на наказателното поле. Последва елегантен финт на съперник и перфектен изстрел в далечния ъгъл, който донесе безмерна радост на всички в сектора за гости в дома на големия враг.

Снимка 289985

Вместо да стигнат до изравнително попадение, домакините от Реал влошиха ситуацията си в 77-ата минута. Капитанът Серхио Рамос изгуби разсъдъка си за части от секундата и влезе брутално в краката на Лионел Меси. Всичко това бе добре видяно от главния съдия Ернандес, който моментално изгони централния защитник. При напускането си на терена, Серхио бе на път да се сбие с колегата си в испанския национален отбор - Жерар Пике.

Атлетико се справи с Еспаньол

Мадридчани се наложиха с 1:0

Въпреки негативните краски, към които отиваше това дерби за Реал (Мадрид), "кралете" демонстрираха характер и изравниха в 85-ата минута. Поредно центриране на Марсело този път свари неподготвена и без това слабата отбрана на Барселона. Разсеяният Серхио Бускетс изпусна появилия се като резерва Хамес Родригес, за който беше детска игра да вкара отблизо на Тер Стеген.

Снимка 289986

Подобен сблъсък нямаше как да не завърши и с фамозен финал. Той бе оставен за великия Лео Меси, който съкруши големия враг с гол дълбоко в добавеното време. Аржентинската легенда бе оставен непокрит при подаване на Жорди Алба и без да му мигне окото дари своя тим с така необходимите три точки. Попадението му вбеси до краен предел Кристиано Роналдо, който бе заснет как псува безпомощно в центъра на терена!

Снимка 289994

В следващия кръг на Барселона предстои наглед лесно домакинство на обречения Осасуна, докато Реал (Мадрид) гостува традиционно неудобен съперник като Депортиво Ла Коруня.