Каталунското дерби между Барселона и Еспаньол завърши без победител 1:1. В главно действащо лице на двубоя обаче се превърна култовият рефер Антонио Матеу Лаос, който изнерви двата състава с безпардонното си раздаване на картони. Уж елитният иберийски арбитър показа 15 жълти и 2 червени картона, чрез което отмести фокуса от чисто футболните събития на "Камп Ноу".

Барса поведе в 7-ата минута чрез Маркос Алонсо, но в 71-ата същият се превърна в антигерой, фаулирайки Хоселу за дузпа. Потърпевшият пък я реализира за крайното 1:1. Въпреки всичко, "блаугранас" можеха да стигнат и до триумфа, ала стражът на гостите Алваро Фернандес демонстрира класа при изстрелите на Кристенсен и Левандовски.

Снимка 601016

Така Барселона загуби точки едва за трети път през тази кампания. "Лос кулес" остават на върха, ала вече само заради по-добрите си показатели от Реал (Мадрид). Еспаньол пък показаха, че са царете на хиксовете и след шестия си такъв за сезона, "папагалчетата" се изкачиха до 16-ата позиция в таблицата.

Валядолид - Реал (Мадрид) 0:2 в мач от Ла Лига

Два късни гола на Бензема изковаха трудна победа на Реал (Мадрид) срещу Валядолид

Вижте подробности

Типично като за градско дерби, двата тима не изгубиха време в излишно проучване, а моментално се захванаха с офанзивните акции. В седмата минута Гави пропиля страхотна голова възможност. Испанският национал получи прецизно подаване, след което насочи към далечния ъгъл, но Алваро Фернандес съумя да избие в корнер.

От него пък дойде и голямото нещастие за "папагалчетата". Андреас Кристенсен се оказа на далечната греда и с глава свали за намиращия се на около метър от него Маркос Алонсо. За халф-бека пък остана приятната част да матира съперниковия страж за 1:0.

До почивката Барселона можеше да удвои своята преднина, но пропуски сътвориха Жорди Алба и Рафиня.

Снимка 601014

След паузата "блаугранас" продължиха да търсят второто си попадение. "Ябълката на раздора" между двата клуба - Роберт Левандовски, който получи възстановяване на състезателните права ден преди дербито, можеше да се разпише в 55-ата минута. Тогава негов изстрел с глава премина на косъм от дясната греда.

Нещата ескалираха в последните 20 минути на срещата. В 72-ата минута спокойния до този момент Антонио Матеу Лаос отсъди съществуваща дузпа за Еспаньол. Маркос Алонсо настъпи Хоселу в наказателното, заради което топката бе заложена на бялата точка от потърпевшия. Юношата на Реал (Мадрид) демонстрира характер и реализира с шут в средата на вратата.

Оттам насетне дойде моментът на Матеу Лаос, който започна да раздава картони на поразия, а това логично вбеси и двата състава. Първият потърпевш се оказа Жорди Алба, който за реплика получи втори жълт картон и беше изгонен. Две атаки по-късно реферът се реваншира на "лос кулес" с два бързи червени картона за Винисиус и Кабрера. В създалия се хаос Лаос реши да се допита до ВАР и отмени наказателния такъв за Кабрера. Това обаче му отне доста минути, през които дясната му ръка почти непрестанно вдигаше картони на псуващи го играчи и от двата лагера.

Така 10 на 10, Барселона хвърли всички усилия в атака. В 89-ата Андреас Кристенсен надскочи персоналния си пазач и отправи добър изстрел с глава, който обаче Фернандес спаси с една ръка.

Малко след това 24-годишният памплонец се намеси фундаментално и при индивидуалното му надиграване с Роберт Левандовски.

Снимка 601015

В 100-ата минута Барселона направи още един финален опит за победата. Късметът обаче отново не бе с Левандовски, като така Еспаньол, за първи път от 12 срещи, не си тръгват от "Камп Ноу" в ролята на губещи.

В следващия кръг Барселона има тежко гостуване на Атлетико (Мадрид). На Еспаньол предстои ново регионално дерби - този път срещу Жирона.