Барселона спечели с минималното 1:0 каталунското дерби с Еспаньол. Единственият гол в двубоя отбеляза Златан Ибрахимович от дузпа в края на първото полувреме. Големият отсъстващ на терена бе Лионел Меси. Аржентинецът получи травма в мача с Динамо през седмицата и гледа двубоя от трибуните. Минути преди първия съдийски сигнал Меси показа Златната топка пред феновете на "Камп Ноу".

Барселона започна силно мача и още в 13-ата минута можеше да открие резултата. Младият Педро, който замени в стартовия състав Меси, излезе очи в очи с Камени, но от въздуха стреля покрай вратата. Малко по-късно Ибрахимович изведе по брилянтен начин Анри, но французинът стреля слабо в ръцете на стража на гостите. От своя страна от Еспаньол разчитаха предимно на контраатаки, при една от които Валдес парира удар на Верду от около 30 метра.

Силната игра на Барселона продължи и в 35-ата минута Ибрахимович пусна поредния си "скрит" пас към Максуел, но бразилецът стреля над вратата. 3 минути по-късно главният съдия Итуралде Гонсалес допусна първата си грешка в мача, след като подари несъществуваща дузпа на домакините за нарушение срещу Шави. Ибрахимович застана зад топката и не сгреши - 1:0 за Барса!

След почивката нивото на игра значително падна. Въпреки това шампионите на Испания на няколко пъти бяха близо до втори гол, но Ибрахимович и Пике стреляха в аут от изгодни позиции. От своя страна гостите се опитаха да по някакъв начин да стигнат до изравнителен гол, но Пуйол и компания бяха безпогрешни в защитен план.
Благодарение на успеха Барселона събра 39 точки и е едноличен лидер в класирането.