Барселона допусна нова грешка стъпка. След като преди два кръга каталунците направиха нулево реми у дома срещу Севиля, сега те се препънаха и при гостуването на Атлетик (Билбао). Дербито на 12-ия кръг в Примера Дивисион завърши наравно 2:2.

Срещата бе много интересна, като и двата тима имаха много положения за гол и могат да съжаляват за "хикса". Все пак, домакините водеха буквално до последната секунда, като изпуснаха успеха след гол на Лионел Меси в добавеното време на срещата.

Мачът се игра под непрестанен проливен дъжд, който през второто полувреме наводни терена и топката много трудно се движеше по тревата. Загубата на нови две точки пък е много неприятна за момчетата на Хосеп Гуардиола, които се отдалечават на 3 точки от лидера Реал Мадрид. Каталунците регистрираха четвърто реми от началото на сезона, макар да нямат още загуба. "Кралския клуб" сбърка веднъж фатално и веднъж завърши наравно.

Играта през почти целия двубой течеше равностойно, като Барса така и не успяваше да осъществи някакъв страхотен натиск. Въпреки това, каталунците бяха по-близо до гола в началото, като още в 3-ата минута играещият в непривична атакуваща роля Адриано размени двойно подаване с Шави и излезе на стрелкова позиция, но не сполучи.

Малко изненадващо Атлетик (Билбао) откри резултата в 20-ата минута. Масчерано се подхлъзна в една локва и предостави топката на Сусаета, който напредна и подаде към непокрития Андер Ерера, който с много точен и силен удар препарира Валдес - 1:0.

Още в следващата атака Барса можеше да изравни. При един фаул Меси чукна топката хитро към Алвеш, който стреля много силно, но покрай вратата.

Все пак, каталунците изравниха малко по-късно. Абидал проби отляво и даде много дълго и прецизно центиране, при което стражът на Атлетик Аморебиета увисна, а зад него Фабрегас вкара за 1:1.

До края на полувремето домакините можеха да съжаляват, че не вкарааха още голове. Първо Мунаин излезе сам срещу Валдес, но пропусна. После домакините имаха претенции за неотсъдена дузпа, а и за много спорна засада, която спря играч на Атлетик, излизащ очи в очи с Валдес.

В началото на втората част играчите на Атлетик имаха претенции за още една дузпа за фаул на Масчерано, който задържа съперник в наказателното поле.

В тези минути Барса взе инициативата и потърси по-настоятелно победата, но без кой знае какви голови положения.

В 80-ата минута шокиращо домакините излязоха за втори път напред в резултата. Първо Масчерано пробва да върне към Валдес, но адски неточно и предизвика корнер. След него Абидал пробва да изчисти топката, която се удари в Йоренте и рикошира в Пике, за да влезе във врата - 2:1.

До края Барселона се хвърли в атаки, но домакините се бранеха добре. Само една-единствена грешка донесе гол за каталунците. В добавеното време, когато играчите на Барселона се виждаха победители, Меси поде една атака, Иниеста пробва пас с пета. Стражът на домакините не успя да улови топката и я изпусна, а тя стигна до Меси и аржентинецът на празна врата оформи крайното 2:2.

АТЛЕТИК БИЛБАО - БАРСЕЛОНА 2:2

1:0 Ерера (20), 1:1 Фабрегас (24), 2:1 Пике (авт.-80), 2:2 Меси (91)