САЩ победи Русия с 3:2 след дузпи в голямото дерби от група „А" на хокейния турнир в Сочи. Двата отбора направиха много равностоен мач, победители от който обаче излязоха американците, въпреки че руснаците бяха подкрепяни лично от президента си Владимир Путин.

Така хокеистите на домакините почти сигурно ще останат втори в групата си, и ще трябва да се надяват да са най-добрите сред класиралите се на това място във всички  групи, за да си осигурят директна промоция на четвъртфиналите. В противен случай, Сборная ще трябва да играе още един допълнителен мач.

Първите 20 минути в „Балшая Арена" завърши без голове, като всичко по-интересно се случи в следващите две третини.

В средата на втората част Павел Датсюк успя да изведе руснаците напред и хвърли в делириум публиката в залата. Радостта на феновете обаче не продължи дълго. 6 минути по-късно Кам Фаулър се възползва от чудесен пас и удар от много близо.

САЩ успя да стигне до пълен обрат 11 минути преди края. Радулов остави Русия с числено намален състав, а гостите се възползваха по най-добрия начин от това. Павелски получи добър пас и със светкавичен удар не остави шансове на вратаря Бобровски. Руснаците обаче нямаха никакво намерение да се предават и няколко минути по-късно Датсюк вкара втория си гол в мача. Една от големите звезди на Сборная се разписа с много добре насочен удар, който мина между краката на негов съотборник, а след това и на вратаря Куик.

Най-спорното положение дойде 4,30 мин. преди края. Тютин вкара невероятен гол от синята линия, който обаче бе отменен. Причината бе това, че вратарят Куик бе разместил леко вратата си малко преди това.

Така в крайна сметка мачът влезе в продължения.Най-доброто положение в тях имаха американците, когато Кейн излезе напълно сам срещу Бобровски, но би в тялото на вратаря.

В добавените минути гол не падна и победителят трябваше да бъде определен след дузпи. При първите три удара, Оши бе точен за Щатите, а Ковалчук - за Русия.

Двата отбора се нуждаеха от още по пет дузпи, за да излъчат победител. Руснаците редуваха Датсюк и Ковалчук,докато за САЩ биеше само Ти Джей Оши. В крайна сметка, той успя при три от опитите си и донесе успеха на своя отбор, а с това и почти сигурното място на четвъртфинала.