Славия се представи на приливи и отливи през есенния полусезон, но в крайна сметка финишира в шестицата. Треньорът Ратко Достанич се завърна на бял кон на "Овча купел" преди началото на сезона. От него не се иска да класира тима в челото на таблицата, а да изгради отбор, предимно от юноши на клуба, който да жъне успехи след 2-3 години.

Преди началото на шампионата "белите" привлякоха няколко опитни играчи, предимно свободни агенти. На "Овча купел" се появиха натрупалите доста мачове в родната "А" група Саша Симонович, Костадин Джамбазов, Владимир Иванов и Илия Илиев, които паснаха добре в схемата на сръбския спец. Достанич не спираше да прави всевъзможни рокади в тима в хода на есенния дял и като че ли в края напипа формулата на успеха.

Това потвърждават и седемте поредни мача без загуба в края. В началото "белите" стартираха що-годе добре. Биха Беласица с 3:1 в Петрич, след което последваха равенства с Черно море (0:0), Локо (Пд)(0:0) и Литекс (2:2).

Веднага на "Овча купел" се заговори, че се гони евентуално място, което дава право на участие в евротурнирите. След четири поредни загуби - от Спартак (Вн), Рилецо, ЦСКА и Левски - мечтите на славистите се изпариха. Интересни бяха изказванията на хора от ръководството и треньорския щаб, които не спираха да тръбят, че Славия няма конкретни цели и не се бори за място в челото. Феновете на "белите" обаче едва ли искат да чуват подобни изказвания, след като са се наслушали на такива през последните години.

Преди началото на сезона в Славия се тюхкаха и се вайкаха кой ще замени продадения на Страсбург нападател Димитър Рангелов. След като вкара цели 10 попадения тази есен, Тодор Колев се утвърди като реализатор на тима и опроверга критиците си. Колкото и неубедително да се представяше Тошко в един период, в който не успя да вкара гол в 5 поредни срещи, треньорът Достанич не спираше да му се доверява и не сгреши.

Сърбинът почти във всички срещи залагаше на схемата 4-4-1-1 и четворката бранители в линия - Вл. Иванов, Джамбазов, Караславов и Мечечиев. На вратата се наложи Емил Петров, който пази и в 15-те двубоя на тима. Той определено натрупа самочувствие и вероятно ще го видим на този пост и през пролетта.

За десния фланг в халфовата линия спореха най-много играчи. Николай Петров, Борислав Павлов и Мартин Керчев бяха футболистите, които Ратко въртеше на поста. Като опорни полузащитници се утвърдиха Симонович и Стойков. По фланга на атаката отляво незаменим бе Радослав Рангелов, а Илия Илиев е отличен партньор на тарана Тодор Колев в нападение.

В Славия непрестанно се говори за това, че ще се налагат юноши. В някои от двубоите Достанич гласуваше доверие на младите Мартин Стефанов, Димитър Воденичаров и още няколко непознати имена.

За момента не е ясно бъдещето на капитана Асен Караславов, който е гласен за трансфер зад граница. Ако Карата бъде продаден, в щаба на "белите" ще изпитат огромно притеснение кой ще го замени в центъра на отбраната.

Шефовете на "белите" безспорно заслужават комплименти за това, че инвестираха близо 2 млн. евро в новата база. От трите изкуствени терена, които изградиха на "Овча купел", очакваме да излязат още много таланти като Димитър Рангелов, Благо Георгиев и Чавдар Янков, които сега се подвизават в чужбина.

АПОГЕЯТ

Най-добрият мач на Славия бе срещу Ботев (Пд) - 2:0. Преди гостуването на "Овча купел" "канарчетата" хвърлиха бомбата, като биха ЦСКА с 1:0 и логично очакванията бяха да вземат нещо и от най-стария столичен клуб, но това не стана. Именно след успеха над Ботев (Пд) "белите" заиграха на висота и в следващите 6 срещи до края не допуснаха поражение, което значително ги изкачи в класирането.

ПАДЕНИЕТО

Няма спор, че най-срамното поражение на Славия през есента бе загубата с 0:1 от Рилски спортист. Това бе първата победа като гост за "скиорите" в елита. Преди този двубой Славия записа друго не по-малко срамно представяне. "Белите" паднаха с 0:1 при визитата си на Спартак (Вн), с което прекъснаха серията си от 1 победа и 3 равенства, която бяха подхванали от началото на първенството.