За последен път Рим е бил подложен на подобно опустошение през 1527 г., когато наемническата армия на император Карл V, излязла от контрол, в продължение на няколко месеца правела по улиците на Вечния град, всичко, което си пожелаела. Футболистите на Байерн се справиха даже по-бързо. Само за 35 минути във вратата на Морган де Сантис влязоха 5 гола, повече, отколкото Рома допусна през целия сезон досега. "Днес домакините се срещнаха с отбор от друга планета", каза след мача Джанлука Виали.

Бившият капитан на Ювентус още преди мача предричаше поражение за римляните, но даже той не можеше да предположи нещо подобно. На таблото на "Стадио Олимпико" застинаха единица и седмица - трагични за Рома цифри. Точно с такъв резултат ди Роси и компания отстъпиха през 2007 г. на Манчестър Юнайтед.

Досега в историята на Шампионската лига само един път се беше случвало отбор да пропусне 5 гола само през първото полувреме. Преди две години Байерн разгроми Лил, начело на който отново беше Руди Гарсия. В навечерието на мача италианската преса съвсем бегло припомни този факт. И как иначе - всички бяха заети с това да възхваляват Рома, която, след равенството като гост на Манчестър Сити, рязко се открояваше на фона на евронеудачника от последните години Ювентус.

Много по-интересно беше да се коментира вероятната схема на германския отбор и да се разсъждава как елегантно Гуардиола ще осъществява прехода от 3-4-3 към 4-3-3 и 4-2-3-1, като прибягва до преместването на кадровия защитник Филип Лам в опорната зона. На тази тема беше отделено внимание и на разбора преди мача. Никой не очакваше такъв разгром, макар че събитията се развиваха така, че още два часа преди мача удариха тревожните звънци. Тогава беше обявено, че заради травма на коляното на терена няма да може да излезе Майкон.

Загубата на бразилеца стана предвестник на надигащата се катастрофа. Първо: значителна част от комбинациите в атака преминава при неговото непосредствено участие. В. "Гадзета дело спорт" публикува статистика, според която 37% от атаките на Рома минават по десния фланг. При постепенното нападение процентът е още по-висок. Вълшебният триъгълник Майкон - Тоти - Итурбе би трябвало да изолира Марио Гьотце и да създава проблеми на Давид Алаба.

Второ: Василис Торосидис първоначално трябваше да играе на поста ляв защитник, за да може, макар и частично, да неутрализира активността на Ариен Робен. Треньорският щаб на Рома прекрасно разбираше цялата несъстоятелност на персоналната защита в дадения случай, но трябваше да се избира между лошото и много лошото. Ашли Коул не можа нищо да противопостави на Робен. със същия успех можеше да се очаква, че костенурката ще изпревари гепарда.

В резултат на това домакините се оказаха неспособни да притеснят левия фланг на Байерн: не само, че Торосидис проведе по-голямата част от мача близо до ъгъла на собственото наказателно поле, но и позволиха на Робен свободно да получава топката, което се оказа фатално за Рома. Именно холандецът първи започна безмилостния разстрел на нещастния де Санктис. Показателно е и това, че когато Роберт Левандовски вкара третия гол, никой не го пазеше на границата на наказателното поле - типична картина за отбор намиращ се в шоково състояние.

Само пет минути "римляните" играха като равни с Байерн. Тоти, Итурбе, Жевриньо и Пянич се опитваха да попречат на гостите да започват атаки, на което те отговориха с активна преса пред вратата на домакините. Но Морган де Сантис, за разлика от Мануел Нойер, не може да играе ролята на либеро. Затова излизането от собствената половина се отдаваше много трудно на Рома. Опитът да се действа по същия начин както и Байерн струваше твърде скъпо. Между линията на атаката и полузащитата на домакините се образува чудовищна пропаст с дълбочина 20 метра.

Отборът на Гарсия се лиши от един от основните си козове - компактността. Това беше резултат не само от прекомерното увлечение по пресата, но и от това, че Пянич и Наинголан бяха принудени да се връщат прекалено близо до своята врата, нещо, което те никога не правят в Серия А. Не спаси положението и традиционното връщане на Франческо Тоти в централния кръг. Даже и той не можа да запълни тази голяма пропаст, където нахлуваха полузащитниците на Байерн. Освен това и преминаването на германците към схемата 2-3-5 също се оказа изненада за Рома.

В подобна ситуация трябваше възможно най-бързо да се възстанови компактността, макар и с цената на намаляването на качеството на паса - да се замени Тоти с Флоренци и да се преустрои играта на отбора по схемата 4-4-2, макар и само във фаза отбрана. Но Руди Гарсия предприе подобна стъпка едва след почивката, когато изходът на мача вече беше решен. Ако беше признал по-рано, че не трябва да се надиграва с Байерн, поражението нямаше да бъде толкова болезнено.

Основната грешка на треньора на Рома беше, че той не реагира адекватно, на неща, които можеха да се предвидят предварително. В Серия А неговият отбор владее топката почти 60% от игровото време. По този показател никой не може да се противопостави на Рома, дори Ювентус при домакинския си мач в Торино не успя да достигне 50%. Но нима Гарсия разчиташе, че Наинголан, Пянич и де Роси, който доскоро лекуваше травма, ще могат да надделеят над Шаби Алонсо, Мюлер, Робен и Гьотце. Де Роси направи за целия мач само 43 точни подавания. За сравнение испанският плеймекър на Байерн направи два пъти повече.

Затова трябваше да се заложи не на пресата, която само отнемаше силите, а на контраатаката - още повече, че в отбора е Жервиньо, един от най-бързите футболисти в Европа. При удачно стечение на обстоятелствата с помощта на "План Б" можеше съвсем спокойно, ако не да се спечели, то поне да се избегне позора. Немисля, че Гарсия е възприел сериозно всички хвалебствени оди, които в последните две седмици му посвещаваха медиите, в частност "Кориере дело спорт". Би било авантюра да се противопоставиш на отбора на Гуардиола като играеш в атакуващ стил.

В подобни случаи наказанието често пъти е несъизмеримо със степента на вината. Въпреки всички грешки, Рома не заслужаваше такова унижение. Само Жервиньо имаше четири отлични голови положения, от които той реализира само едно. Освен това през първото полувреме съдията имаше пълно основание да отсъди дузпа след удара на Даниеле де Роси. Всичко това обаче е слаба утеха за Рома. Може би резултатът не отговаря на играта, но между отборите се видя огромна разлика в класите. Шампионът на Германия не просто владееше повече топката, но и нанесе два пъти повече удари по посока на вратата на съперника. Байерн имаше 180точни подавания в третината на Рома, докато Рома отговори едва с 36. При такъв огромен превес "римляните" даже леко се отърваха.

Такива поражения не остават без следа, колкото и да се опитваха футболистите на Рома да убедят публиката в обратното. На отбора е нанесен сериозен психологически удар, последствията от който могат да се отразят негативно на играта в шампионата. Руди Гарсия призна, че е избрал неправилна стратегия за мача, но лекарството на Гуардиола се оказа прекалено горчиво и най-добре е възможно най-бързо да се забрави този ден. Все пак от турнирна гледна точка не всичко е толкова зле. Равенството на Сити с ЦСКА оставя за "римляните" нелоши шансове за класиране на осминафинал. В края на краищата, както казваше Вуядин Бошков, по-добре е да се загуби един мач с резултат 0:5, отколкото пет с резултат 0:1.