Гарбинье Мугуруса, испанката от венецуелски произход, спечели тазгодишното издание на дамския турнир на Ролан Гарос. Тя победи в един много хубав мач световната №1 Серина Уйлямс в два сета с 7-5, 6-4. Така американката все още не може да изравни рекорда на Щефи Граф от 22 победи от турнири от Големия Шлем. Испанката имаше подкрепата на публиката през цялата среща. Сега вече тя е №2 в световната ранглиста, измествайки полякинята Агниешка Радванска.

„Да играеш на турнир срещу една от най-добрите, това е перфектния финал. Не мога да бъда по-щастлива." - каза победителката Мугуруса. „Исках аз да водя играта. Всички мачове, които съм играла с нея ми дадоха ценна информация. За всички испанци това е нашият шампионат."

В първия сет испанката направи пробив още в първия гейм. Американката върна пробива но веднага допусна нов. Резултатът беше изравнен едва при 4-4. Последва 5-5 и решителен пробив за 6-5 Гарбинье. Последният гейм беше оспорван, но все пак сервиращата Мугуруса успя да го спечели, а и с него и частта със 7-5.

Втората част започна отново с пробив за испанката, пробив за американката и нов пробив за Мугуруса. Този пробив се оказа решителен за крайния изход на двубоя, защото до края и двете печелеха геймовете, в които подаваха. Гарбинье се надиграваше със Серина по нейните правила. Американката беше изключително нервна и правеше нелепи грешки, но и нейната съперничка ѝ отговаряше със същото.

Мощта на Серина не ѝ бе достатъчна

При 5-3 Гарбинье имаше четири мачбола при сервис на Серина. При последния ретура ѝ можеше да приключи срещата, но топката излезе с малко в аут. Този гейм продължи много дълго, като Уйлямс успя да бие най-силния си сервис за мача и да направи двойна грешка.

В последният гейм новата носителка на титлата от Ролан Гарос игра прекрасно и го спечели на нула. Последната топка беше апотеоз на целия мач. Серина даде остра топка и излезе на мрежата. Гарбинье отчаяно опита да я прехвърли високо. Американката остави топка, защото мислеше, че ще излезе в аут. Топката падна точно пред линията. Публиката избухна, а Мугуруса не можеше да повярва какво се е случило.

Снимка 237675

Серина Уйлямс и Гарбинье Мугуруса ще определят победителката на Ролан Гарос

Финалната среща е утре утре

Серина не изглеждаше много отчаяна от загубата. Защото предстои Уимбълдън, турнирът на който тя играе най-добре. Миналата година на финала Уйлямс победи точно Мугуруса. Може би пак ще гледаме един прекрасен финал между двете.