Жозе Моуриньо ще напусне Реал (Мадрид) в края на настоящия сезон, пише вестник "АС", цитиран от БТА. Според мадридския спортен всекидневник португалският треньор е уморен от негативното отношение на медиите и запалянковците към него.
В последните месеци дори столичната преса и феновете на "белите" многократно показаха неудовлетворението си от работата на Моуриньо, който вече е взел решение относно бъдещето си и нищо не е в състояние да го промени. Треньорът на Реал (Мадрид) загуби и двете дербита срещу Барселона през настоящия сезон, въпреки че столичани водят във временното класиране в Примера дивисион.
В последните три сезона Барса стана шампион на Испания на три пъти и два пъти спечели Шампионската лига.
В Испания: Жозе напуска Реал!
Източник: Reuters
D0n Kurleone
на 24.01.2012 в 14:55:42 #54Esox За мен е задължително да има видео повторения при поне две ситуации . Първата е дали топката е преминала гол линията. Защото станахме свидетели на не един или два отменени чисти гола или зачетени голове които не са такива. Втората е засадите. Дали е имало или не. При първия случай става най-бързо. Казват в слушалката на съдията дали е имало гол или не. Ако е имало спира играта,ако не продължава. Втория случай съдията оставя когато има тънка ситуация за засада играта да продължи и отново му казват от горе дали има или не. За мен тука е задължително да има помощ от видео. Другото което може да се въведе е,че примерно при други ситуации като дали е имало игра с ръка или симулация и т.н.. отбора който иска повторения да има право на 2-3 повторения. Така няма как да се накъса играта. Проблемът е, че ФИФа и УЕФА не искат, защото така не може да се намипулират мачове. Тази година ще има ЕП и отново ще се нагледаме на съдийски грешки.
boris
на 24.01.2012 в 14:48:56 #53Като стана въпрос за видео повторение, а кажете как то ще се използва за най-често грешеният, поради скоростта елемент - засадите. След като съдията свири засада - какво значение има факта, че ще види след това, че не бил прав? Ситуацията няма да се върне. Дори и да отсъди свободен удар за ощетения отбор - то вече не е същото - защитата ще се прибрала и групирала. Или ще чака да му кажат по радиото че има засада? Кога, след две три минути ли? Ами ако дотогава вратаря е изчистил топката на атакуващият чак в другото поле? Ще спре играта?
Esox
на 24.01.2012 в 14:48:48 #52И какво остава за играчи които са високи и здрави физически ? На тях им се забранява едва ли не да играят футбол ... Това е все едно да вържем краката на бързите футболисти. --------------------------------------------------------------------- е не виждам на никой бързак да са му вързали краката... Дон, в хокея обаче се играе чисто време, в баскетбола също, в американския футбол и т.н. във футбола спиранията на играта не спират времето... разликата не е малка!!!
Ернандес19
на 24.01.2012 в 14:47:42 #51Нямам спомен за Марадона, а за Зико. Автарът ми е точно от СП 82. http://www.youtube.com/watch?v=bctRrchKspo
D0n Kurleone
на 24.01.2012 в 14:45:50 #50Esox Не съм съгласен. Видео повторения има в далеч по-динаични спортове от футбола като хокея например и това не пречи на динамиката му.
Ернандес19
на 24.01.2012 в 14:44:00 #49Лек ден .
Ернандес19
на 24.01.2012 в 14:43:26 #48Аз не говоря, че трябва да има здрави балтии и чупене на крайници, а че футболът изгуби баланса си. Нямам нищо против, че Барселона използват ниски играчи с нисък центъра на тялото и което им помага да са по повратливи, но съм против това да се изменят правилата за да може такъв тип играчи да имат предимство и за всяко докосване да има фаул,а ако няма има симуалция ... И какво остава за играчи които са високи и здрави физически ? На тях им се забранява едва ли не да играят футбол ... Това е все едно да вържем краката на бързите футболисти.
Esox
на 24.01.2012 в 14:40:15 #47Дон, мисля че трябва и по този въпрос да се отвори тема. Сега играта е по-бърза и понякога според мен съдиите не могат да преценят добре ситуациите, затова свирят някои от несъществуващите фаулове или правят други грешки. Друго също е важно - сега играчите се учат да симулират, а някои са истински професионалисти в тези умения. Единствено пред ТВ можем да видим всичко, но как това да се интегрира в самата игра и да се взимат бързи и точни решения, които да не забавят динамиката - не мога да кажа. Това обаче е причината, или една от причините /пак според мен/ засега видеоповторението да не се въвежда за отсъждане на спорни ситуации по време на мач. Иначе ще стане като американския футбол и един мач вмасто да продължава 110-115 минути с почивката и двете продължения може да се отича за 150-180 минути, което нали се сещате, че няма как да се съвмести с предаване, права и т.н. и т.н. Затова сегашните неточности минавт в графата "част от играта". Нали приеха правило да има по още двама помощници до вратите. Това все е някаква крачка с оглед важността на решенията относно спорните ситуации в наказателните полета. Но мисля, че официално не е въведено още това правило а беше само пробно в ЕТ. Някой да ме поправи ако греша. Ако Марадона е изгонен срещу Бразилия грешката е моя. Просто си спомням, че Джентиле не го остави да играе с топката, а го срещаше с чимовете всеки път... беше ужасно за игра и не мога да си представя как е издържал Марадона-та.
D0n Kurleone
на 24.01.2012 в 14:37:43 #46Soccer's great strength is its diversity, and the fact that, unlike rugby, basketball, field hockey and others, the rules are robust enough not to have required significant tinkering to try to force teams to play a particular way. That should be celebrated, but certain terms have taken on a curious moral weight. Describe a team as, say, "reactive" and it's taken as a slight rather than an observation. Yet so long as a team is not cheating or intimidating, it is entitled to play as it wants, and the variety of possible styles should be celebrated.
D0n Kurleone
на 24.01.2012 в 14:30:22 #45Taака е . Футболът става женски и гейски спорт. Самия факт, че преди Барселона или някой друг испански отбор когато играеха в Шл срещу италиански или английски отбор очакваха съдията да свири при всяко съприкосновение, но той не го правеше, и то с пълно право. В испанското първенство щяха да отсъдят тези нарушения. Днес тези съприкосновения ги дават за нарушения. Футболът става все по-нежен спорт.
Ернандес19
на 24.01.2012 в 14:29:37 #44Esox Марадона беше изгонен срещу Бразилия.
boris
на 24.01.2012 в 14:29:37 #43Ернандес19 ------------------------------------------------ Така е ама аз точно това визирам . За зрелището и публиката се иска да има игрови минути колкото може повече близо до 90. Една игра рамо в рамо , (аз въобще на говоря тук за нарушения) шанса да прекъсне играта като топката стане на никой е по- голям, отколкото по-едрият футболист да я овладее и отиграе.
Esox
на 24.01.2012 в 14:29:18 #42Ернандес, елиминира се превъзходството на ръста, защото се изграе изключително по земя, без силови двубои за всяка топка, което е предпоставка за тичане на противниковите ръстови играчи и оттам по-бързото им отпадане в чисто физически план. Това имам предвид, ако съм бил неясен. А ти дай пример кой компонент от играта е забранен от правилата, че не се сещам!
Esox
на 24.01.2012 в 14:25:01 #41Ернандес, не знам кои компоненти имаш предвид, но никой не е забранил шпагати, играта рамо в рамо, борбата във въздуха за първа топка и т.п., които се считат за по-силови. Това, че някои опасни нарушения, като влизане с бутоните напред се наказват моментално, или че спъване отзад е за директен жълт картон го намирам за нормално. Това прави футбола само по безопасен за играчите, а мисля, че никой няма изкривеното чувство за удоволствие да гледа как чупят нечий глезен или как откъсващ се от пазача си играч е подсечен отзад за 3-ти или 4-ти път и никой не го санкционира! Спомням си един мач от СП'82 между Италия и Аржентина, в който Джентиле /каква ирония с името му/ направи толкова много нарушения срещу Марадона, че накрая последния бе изгонен защото не издържа на провокациите, а италианеца завърши мача. Не съм фен нито на Марадона, нито на Италия, но от това губи само футбола и зрителите независимо как е завършил мачът. По сегашните правила след 5-тото от онези нарушения Джентиле щеше да е в съблекалнята преди още да е изпотил фланелката. Според мен правилата се променят за да предпазят изграчите и да дадат възможност зрителите да се наслаждават на хубавата част от играта. Ако искаш бой и сблъсъци - пускааш канала с кикбокс и готово!
Cloud
на 24.01.2012 в 14:21:47 #40Проблема на Моу не са играчите, Реал разполага може би с най-добрите играчи в Европа.Проблема на Моу е Барселона, колкото и да не ми харсевта, тоя отбор единствено може да се сравнява в Милан, когато тримата холандци играха там и мачкаха всичко по пътя си. И 200 милиона да дадат за нови играчи резултата пак ще е същият.В момента на пазара няма класни игрчи, които да се противопоставят на Барса.Половината са в Реал - другата в Ман. Сити. Жалкото е, че последните години от младите футболист единствено Бейл може да се счита за голям талант, но все пак да не забравяме, че той не е ирал в голям отбор с големи претенции.
Ернандес19
на 24.01.2012 в 14:17:42 #3954. Esox | 24.01.2012 14:12 4. Този стил елиминира физическото превъзходство на противника в ръст. ------------------- В грешка си донякъде. Промяната на правилата помогнаха също за преодоляване на по-здрави физически играчи.
Ернандес19
на 24.01.2012 в 14:12:54 #3851. boris | 24.01.2012 13:42 Никой не отрича техниката фантазията и тактиката им. Тя е брилянтна. Но за катализират този стил на игра с тяхната малка физика трябва да им бъде дадена свобода от противника и съдията. Тази свобода им я дава футболният правилник, който бе променен. Това искам да каже,а не, че Барса са слаби и съдийски отбор. Просто определени компоненти от футболната игра с изменение на футболния правилник се захвърлят за сметка на други и се губи баланса в играта.
Esox
на 24.01.2012 в 14:12:37 #37boris, мисля както и ти за играта на Барселона. Отдавна, да не кажа, че изобщо не съм виждал отбор, който толкова добре и в такъв процент от игровото време да контролира топката, а оттам и развоя на мача. С този контрол се постигат няколко неща, всяко от които мисля е от съществено значение за краен успех, а именно: 1. Контролът в твоя полза дава възможност за създаване на много голови ситуации в твоя полза, което е предпоставка да отбележиш повече голове. 2. Обратно на първото - даваш колкото се може по-малко владеене на топката на противника и респективно намаляваш възможностите му да ти отбележи гол. 3. Притежанието на топката съхранява физическите сили на играчите, т.к. те не гонят топката за да я отнемат, а в случаите, когато не я притежават в който и да е момент от мача са по-свежи и винаги пресират. 4. Този стил елиминира физическото превъзходство на противника в ръст. 5. Този стил е предпоставка за повече нарушения с оглед накъсване на играта и, както е в случаите с Реал, контузии на играчите. Това обаче от друга гледна точка ни връща на първия параграф, т.е. продължаваш да притежаваш топката и да не позволяваш на противника да играе с нея. Част от нарушенията създават възможности и пред вратата на противника за пряк обстрел и отбелязване на гол. Мога да изброя още няколко, но мисля, че това са най-съществените причини Барселона да практикува този стил и да комплектова състава за този начин на игра. Някой ще каже, че все пак Интер и още не знам си кой ги бил победил - е посочете наред с това отбор, който не е бил побеждавам в последните няколко години и защитете тезата си.
partenkov
на 24.01.2012 в 14:07:14 #36На който му се гледа "kick and rush" футбол, няма място под тази статия. Препоръчвам му да се концентрира върху по долните английски и шотландските дивизии. Много ритане, бягане и блъскане за тези естети. Аз също ги гледам от време на време, но чак пък да са по-интересни от Барса. Трябва да си воден от много сляпа омраза, за да направиш подобна констатция. Иначе съм напълно съгласен с АЦМ. Реал имат много по-голям шанс да победят Барса, ако Преводача си замине. Тръпката да риташ арогантния му гъз където го хванеш е просто неудържима.
Ернандес19
на 24.01.2012 в 14:05:26 #3550. Mihuba- | 24.01.2012 13:27 Така е, но според мен стила на Барса принуждава другите да играят защитно, не защитната игра кара Барса да играе по-този начин. За южния стил с в грешка. Грубите влизания са типични за латиносите през 80те. Тогава латиноския футбол беше истинска касапница. Латиносите бяха царе на коридата, балтиите и трошенето. Само бразилците не бяха груби, но те компенсираха със симуалции. За това се надявам на това Европейско шампион да са Германия,Англия или Холандия или някоя скандинавска страна. Сам можеш да видиш картата и да видиш в коя част на Европа са страните които изброих.