Победител в есенния дял на българското първенство стана столичният Левски. На една точка от действащия шампион ЦСКА. Наистина, още в началото на сезона такъв резултат изглеждаше невъзможен. Тимът започна първенството с поражение от Вихрен (0:1). И в евротурнирите „сините" се провалиха. В третия квалификационен кръг на Шампионската лига отборът на Левски съвсем не по най-спортния принцип се падна да играе с БАТЕ Борисов. Беше отнет лицензът на действащия първенец ЦСКА, който бе станал първи в предишното първенство с 16 точки пред Левски. Така „сините" се изправиха срещу БАТЕ и бяха елиминирани, което предизвика доста ирония в българския футбол. След това за капак бяха отстранени и от словашкия Жилина в битка за влизане в групите на УЕФА.

След първия двубой с БАТЕ бе махнат от поста старши треньор Велислав Вуцов, който бе заменен с Емил Велев. Във вътрешното първенство под ръководството на новия наставник Велев отборът бе огорчен за последно на 21 септември от столичния Локомотив с резултат 0:1.

Що се отнася до действащия български първенец, летните слухове, че ЦСКА ще банкрутира, се оказаха силно преувеличени. Наистина БФС заради неизплатени дългове отзова „армейците" от законно участие в надпреварата за турнира на европейските шампиони. Дори не им бе дадена възможност да подадат контестация. А на тяхно място директно прати техния вечен съперник. В крайна сметка, след като  първоначално се говореше, че отборът няма да има право да играе и в елита, тимът на "червено-белите" бе допуснат да защитава своята титла в „А" група. В началото на първенството отборът загуби от дръзкия новак Сливен на негов терен с 1:3. В последния 15-и кръг ЦСКА завърши наравно в Мездра с друг новак Локомотив и отстъпи званието есенен шампион на Левски.

Третото място зае отборът на Литекс от Ловеч. Това се случи точно в последния кръг, непосредствено преди зимната почивка, след като бе победен трудно аутсайдерът Спартак (Варна).

Като стана въпрос за Варна, друг клуб от морския град - Черно море се разположи на четвъртото място. След тях следва смутителят на спокойствието Сливен. За този отбор е редно да се кажат няколко думи. Първият отбор в Сливен е бил създаден още през 1914 година. Тимът сменя няколко названия, преди да попадне за първи път в първа дивизия през сезон 1963/1964 под името Млада Гвардия. След като прекарват близо 22 сезона в елита, в края на 90-те години „синьо-оранжевите" изпаднаха в дълбока криза и практически прекратиха своето съществуване.  След това отборът започва своя нова история свързана с името на легендата от световното първенство в САЩ през 1994 Йордан Лечков. Който е играл последователно в Сливен, ЦСКА, Хамбургер, Марсилия и Бешикташ. И също е произлязъл от Сливен. След това се занимава с бизнес, а сега е и кмет на град Сливен и вицепрезидент на БФС.

Що се касае до сегашния тим на Сливен, отборът нямаше загуба в първите десет кръга и чак след това в последните пет кръга регистрира три загуби и се озова на пето място. Доста от отборите си смениха треньорите. Като Спартак (Вн) успя да го направи три пъти.  

Рекордът принадлежи на Локомотив (Мездра), където още след първия кръг Виторио Павлов бе сменен с Георги Тодоров. Също така интересна бе смяната на Атанас Джамбазки във варненския Спартак. Той бе дошъл преди местното дерби с Черно море. И след рекордната за варненското дерби загуба с 0:5 на Спартак от черноморци, Джамбазки веднага бе сменен. Говорим за Варна, а дотам са близо Златни пясъци. Но недалеч до Бургас, откъдето е и друг солиден български отбор Черноморец, е Слънчев бряг. Две култови места за съветския и руския турист. Покрай тях ви запознахме с новия свят на българския футбол.