Шампионите от Лудогорец надвиха Левски с минималното 1:0 в голямото дерби от петия кръг на Първа лига. Триумфът има огромно значение за "орлите", тъй като дойде само дни след позорното 2:7 от Карабах в Шампионската лига. Под ръководството на дебютиращия временен треньор Захари Сираков, разградчани откраднаха победата с гол на Кайо Видал пет минути преди последния съдийски сигнал.

Поражението сложи край на серията от четири поредни успех за Левски от началото на кампанията. Възпитаниците на Станислав Генчев бяха коренно различен тим, в сравнение с онзи, който преди няколко месеца падна с 1:5 на "Хювефарма Арена". В съботната вечер столичани се бориха като равни със своя опонент, като само пропуските на Сангаре, Алекс Колев, Алдаир и Цунами ги лишиха от заслужена точка в дома на шампиона.

Снимка 679180

Източник: startphoto.bg

Изненадващо или не, отборът на Левски беше този, заиграл с малко по-високо самочувствие на "Хювефарма Арена". Атакувайки мощно с Мустафа Сангаре и Алекс Колев, гостите достигнаха до ситуация още в 180-ата секунда. При нея гореспоменатият Сангаре пробва остро подаване в наказателното поле, но капитанът на домакините Серджио Падт пресече паса в точния миг.

Селекцията на Станислав Генчев бързо бе респектирана от "орлите", след като в четвъртата Руан Круз намери пролука в отбраната на Левски и осигури отличен коридор за стрелба на Кайо Видал. В този миг Лудогорец беше съвсем близо до гола, ала на бразилеца му изневери единствено точността.

Постепенно Лудогорец започна да придобива контрол върху събитията на "Хювефарма Арена". В 9-ата минута Аслак фон Витри "подгря" ръкавиците на неубедителния Пламен Андреев, който трябваше да бъде благодарен за това, че нямаше играч на шампионите в близост до него, за да накаже с гол слабата му намеса при удара на норвежеца.

Снимка 679171

Сериозен проблем сполетя Лудогорец в 13-ата минута, когато капитанът на тима - Серджио Падт, сам пожела да бъде заменен заради физически дискомфорт. Захари Сираков и треньорският му щаб нямаха друга алтернатива освен да го заменят с германеца Хендрик Бонман, който през седмицата инкасира седем гола от Карабах в Шампионската лига.

В средата на полувремето интензитетът на дербито спадна видимо, двата тима влязоха в здрава битка, позиционирана около центъра на терена, от която страдаше и качеството на футболната продукция.

Джавад Ел Джемили напомни за присъствието си на терена в 27-ата минута, когато получи достатъчно пространство, за да отправи удар към разградската врата. Топката премина високо над горната греда и не затрудни по никакъв начин Бонман.

Снимка 679161

Пламен Андреев реагира на висота при далечен удар на Сон в 41-ата минута. В ответната атака Мустафа Сангаре направи страхотен рейд, при който загатна за физическата си мощ в наказателното поле на съперника. В крайна сметка френският стрелец беше блокиран и той не можа да затрудни вратаря на разградчани.

Второто полувреме стартира с нещо интересно от левскарите. Сангаре пак очакваше своя шанс, за да използва скоростта си. И този случай беше близо до успех, ала Педро Нареси демонстрира отличен прочит на ситуацията и с прецизен шпагат неутрализира тарана.

Снимка 679163

Левски изгради най-добрата си атака до този момент в мача с настъпването на 49-ата минута. Марин Петков направи отличен пробив по фланга, след което намери около дузпата Алекс Колев. Голмайсторът отигра без подготовка, но изстрелът му беше слаб и не затрудни особено Бонман.

Левски продължи с високото темпо през вторите 45 минути, а в 55-ата "сините" сами се чудеха как така вече не водят в резултата срещу шампионите. Мустафа Сангаре направи за смях Диниш Алмейда, мушкайки топката между краката му. Това отвори страхотно пространство за нападателя, който умело реши да върне към дузпата за включилия се Алдаир. Халф-бекът обаче се забави прекалено много с подготовката си за удар, заради което "спечели" само корнер в полза на Левски.

Отговорът на Лудогорец не закъсня и в следващата атака "орлите" бяха тези, които да съжаляват за пропуска си. Рик Джонатан свърши своята работа по крилото и пусна на близка греда за Квадво Дуа, който технично с пета намери външната част на "синята" мрежа.

Снимка 679162

Резервата Георги Русев пробва да остави своя отпечатък в мача, след като в 78-ата набра скорост по фланга и пусна отлично за Фон Витри. Норвежецът обаче бе хванат в крачка и желаният от него изстрел не се осъществи.

Екшънът в Разград бе оставен за заветните минути на дербито, когато домакините от Лудогорец достигнаха до бленуваното попадение. "Орлите" направиха нова добра атака отляво, при която Кайо Видал стреля отлично от дъгата. Силният му шут срещна страничната греда, и с голяма доза късмет, кълбото отново достигна до краката му. Бразилецът не изчака втора покана и отправи втори удар. Топката рикошира в главата на Клемент Икенна, подлъга фатално Пламен Андреев, и доведе до делириум феновете на разградския тим.

В оставащите мигове от мача Левски хвърли всички налични сили за действия в атака. При една центрирана топка в 93-ата минута, капитанът Цунами беше много близо до възстановяването на паритета. Тогава бразилецът насочи с глава към далечния ъгъл на Бонман и само липсата на точност остави резултата непроменен.

Снимка 679158

Снимка 679160

В следващия кръг на Лудогорец предстои трудно гостуване на намиращия се във форма тим на Берое. Левски пък ще приеме у дома закъсалия Хебър.

ЦСКА - Славия 0:1

Трагичен ЦСКА продължи да потъва! Бусато спаси "червените" от разгром срещу Славия