Броени дни преди началото на пролетния полусезон на футболното първенство се проведе кръгла маса "Да спрем насилието по стадионите!", организирана от списание "Дон Балон", съобщи БТА. Сред участниците личаха авторитетни имена като Инго Роге - старши експерт по футболното хулиганство на полицията в Берлин, както и на английския спортен журналист Алън Хъбърд от вестник "Индепендънт".
     
Президентът на Професионалната футболна лига Валентин Михов, който откри дискусията с международно участие, бе лаконичен: "Бием една камбана, която е по-добре да бием сега, а не след някой нещастен случай. Нека след края на сезона бъдем усмихнати и с вдигнати чела".
     
Изпълнителният директор на списание "Дон Балон" Илиана Раева заяви: "Насилието по стадионите е един много сериозен прооблем, който засяга всички. Това е един от най-важните проблеми на българския футбол и неговото решаване зависи не само от добрата воля на обществото, но и от институциите".
     
Кметът на София и бивш главен секретар на МВР Бойко Борисов смята, че държавата трябва да извърви няколко етапа, за да реши проблема с футболното хулиганство. "Първият етап е собствеността на стадионите, оборудването им с охранителни камери, стая за арести и присъствието на дежурен прокурор на стадионите, каза Борисов. Трябва да има и закон по този въпрос - закон ефективен и изпълним. Не на последно място е и работата с феновете и правата на полицая".

"Насилието по стадионите е изключително сериозен проблем, който никой в Европа не е решил сам и никой не знае точната рецепта, заяви председателят на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева. Причините за насилието могат да се търсят в семейството, в училището, отговорност носят всички и не на последно място - държавните институции".
    
Президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов каза: "Футболният съюз ще отдели средства за изграждане на групи от стюарди, които ще работят с най-опасните агитки. Но трябва с помощта на камери и цивилни полицаи в агитките де се търси и индивидуална отговорност от нарушителите".
   
Германският експерт по футболното хулиганство на берлинската полиция Инго Роге сподели опита от световното първенство през миналата година: "За Мондиал 2006 се готвихме години наред, като обърнахме особено внимание на хулиганите и вандалските прояви.

Преди Мондиал 2006 работихме с полициите на много страни и най-вече с колегите от Великобритания, с които си сътрудничим на полицейско ниво от много години. В Германия има около 10 000 проблемни фенове, от които една трета са истински хулигани, търсещи директно насилие".
   
Английският спортен журналист Алън Хъбърд съобщи, че през последните 12 месеца британското министерство на вътрешните работи е инвестирало над 7 милиона евро, нужни на службите за взимане на превантинти мерки, провеждането на операции и залавянето на хулиганите. "Колкото и да се опитваме обаче надали някога футболът в Англия ще бъде изчистен напълно от фенски безредици", заключи малко песимистично спортният журналист от лондонския всекидневник "Индепендънт".
   
В дискусията участваха висши служители на полицията, спортни журналисти, ръководители на футболни клубове и на фенклубове.