ФК ЦСКА 1948 постигна втора поредна шампионатна победа в Първа лига. Селекцията на Валентин Илиев пое по пътя нагоре във временното класиране, след като спря друг от намиращите се във форма тимове от първенството - Ботев (Враца). "Червените" взеха визитата си под Околчица с класическото 3:0, като триумфът им бе подсигурен след силно първо полувреме и ключови грешки на вражеската отбрана.

Първата такава, на Меси Биатумусока, още в осмата минута, направи така, че Карагарен да се разпише отблизо за 0:1. Секунди преди почивката преднината на ФК ЦСКА 1948 пък удвои Евгений Сердюк. Украинецът беше активен и през втората част, когато след няколко пропуска съумя да вкара и изключително красив гол, спомогнал за формирането на изразителната победа. В края ВАР се намеси, отменяйки гол на Карагарен за 0:4.

По този начин Ботев (Враца) сложи край на серията си от два поредни успеха, гарнирани със "сухи мрежи". Врачани остават на 12-то място във временното подреждане, докато ФК ЦСКА 1948 е на 9-ата позиция.

Славия успя да измъкне точката срещу Арда след интригуващ сблъсък

Вижте как се разви срещата

С оглед на добрата си серия, не беше никаква изненада, че футболистите на Ботев (Враца) стартираха двубоя по доста офанзивен начин. Още до третата минута пред Петър Маринов вече имаше две опасности. Първата от тях дойде при центриране от фланга на Ачков, при която стража на ФК ЦСКА 1948 се сблъска със своя съотборник Райън Бидунга. Няколко атаки по-късно изстрел на Мартин Смоленски не намери целта.

Дошлият под наем от Левски - Антоан Стоянов, пропиля изгодна ситуация за врачани, след като се озова на добра позиция, но вместо подаване опита техничен изстрел, който не беше по-силите му, за да се превърне в гол.

Изненадващо с оглед събитията на стадиона под Околчица, ФК ЦСКА 1948 се оказа лидер в резултата с настъпването на осмата минута. За това обаче основна заслуга имаше кошмарната грешка на централния защитник на Ботев (Вр) - Меси Биатумусока. Африканецът подцени една ситуация при балонна топка, решавайки да я върне назад с глава за вратаря Бариос. Меси обаче изобщо не се усети, че зад гърба му дебне Бирсент Карагарен, който с най-голямо удоволствие наказа грешката му с акробатичен удар за 0:1.

Селекцията на Валентин Илиев можеше бързо да удвои своята преднина, след като буквално с подновяването на играта, "червена" контра направи така, че Карагарен да пусне хитър пас за Евгений Сердюк. Украинецът шутира диагонално, но Федерико Бариос се намеси по чудесен начин и спаси тима си от инкасирането на втори гол.

Отбелязаният ранен гол дари с повече увереност ФК ЦСКА 1948 и добрите атаки на гостите започнаха да се редуват една след друга. В 14-ата Карагарен подаде за Парвиз Умарбаев, а той нанесе силен удар от границата на наказателното поле, но прати топката покрай вратата на Ботев.

Ботев (Враца) демонстрира признаци на атакуващ живот, след като в 23-ата капитанът Браян Переа използва силната характеристика в своите действия - играта с гръб към вратата. По този начин колумбиецът отправи тежък изстрел от 20-тина метра, който тупна малко преди Маринов, но не попречи на неговото спасяване.

Мартин Смоленски продължи да бъде настоятелен, пробвайки изстрели от всевъзможни позиции. В 35-ата той отново постави Маринов на изпитание, но и този индивидуален сблъсък беше спечелен от гостуващия страж.

Домакините имаха сериозни претенции към главния съдия Стоян Арсов, който според тях спести червен картон на централния защитник на гостите - Райън Бидунга. Националът на ЦАР изпусна Даниел Генов и го фаулира преди да се откъсне сам срещу Петър Маринов. За провинението си обаче той получи само официално предупреждение, което донякъде беше резонно, тъй като около гореспоменатите имаше още футболисти от двата състава и не можеше да се говори за "последен в отбраната".

Ботев (Враца) - ФК ЦСКА 1948 0:3 (Развой на срещата по минути)

Силно представяне на Карагарен и Сердюк

Ботев (Враца) можеше да стигне до изравняването малко преди сигнала за почивка. Смоленски отправи отличен извеждащ пас за Даниел Генов, който обаче бе изпреварен в сюблимния миг от вратаря Маринов.

И точно когато във Враца си мислеха, че са видели всичко за тази първа част, футболистите на ФК ЦСКА 1948 извадиха жокер от ръката си и удариха своя опонент за 0:2. Емил Ценов изостри ситуацията с перфектен извеждащ пас за бързака Ради Кирилов, който си извоюва преднина спрямо Деян Лозев и се отправи сам срещу Бариос. Капитанът на "червените" демонстрира отборна игра и вместо да завършва сам, продължи за непокрития Сердюк, който с лекота реализира.

Тодор Янчев видимо не беше доволен от представянето на своите футболисти, поради което предприе три смени още на почивката.

Тимът от Северозапада явно не си бе научил урока, тъй като до 60-ата минута допусна още две много опасни атаки, които категорично можеха да сложат и точка на спора. Отлични в решаващите мигове обаче бяха Цонков и Меси, които спираха изстрели отблизо на Сердюк и Карагарен.

Федерико Бариос продължи да бъде единствената фигура в състава на Ботев (Враца), която поддържаше жива интригата в мача. В 65-ата минута колумбиецът беше на висота, за да избие изключително техничният изстрел под горната греда на Ради Кирилов.

Късметът напусна Ботев (Враца) и логичното се случи в 67-ата минута, когато гостите покачиха до 0:3. Карагарен намери пролука в отбраната на домакините и продължи за Сердюк. Стрелецът направи едно лъжливо движение без топка, за да се измъкне от Цонков, след което с мощен шут не остави шанс на вратаря за класиката.

Малко след появата си на терена, резервата на Ботев (Враца) - Иван Василев, можеше да намали изоставането на своя тим. Нападателят беше изведен с чудесно подаване, но реши да стреля в близкия ъгъл на Маринов и "спечели" единствено корнер.

След като се появи като резерва на голмайстора Сердюк, дубльорът му Марио Илиевски също можеше да реализира попадение. Младежкият национал на Северна Македония обаче не се справи със задачата да вкара сам срещу стража Бариос.

Активният Илиевски явно искаше да се покаже в добра светлина пред наставника си Вальо Илиев и спомогна реализирането на гола за 0:4! Балканецът използва скоростта си и пое по фланга, след което нямаше как да бъде спрян от уморената защита на врачани. Илиевски реши да не завършва сам и пусна за Карагарен, който вкара без никакви затруднения. Радостта за софиянци обаче бе кратка, защото се намеси ВАР. При организирането на атаката се оказа, че фаул е направил Емил Ценов, заради което дори получи и жълт картон, а реферът Стоян Арсов отмени зачетеното първоначално от него попадение.

ЦСКА - Ботев (Пловдив) 0:1 (Развой на срещата по минути)

Двубоят започва в 21:30

В следващия кръг ФК ЦСКА 1948 ще приеме в Бистрица състава на Левски. Ботев (Враца) ще има второ поредно домакинство, този път срещу Спартак (Варна).