"Топспорт" продължава поредицата за затриването на клубове с традиции в България. След като проследихме как от картата на професионалния ни футбол изчезнаха петричкият Беласица, пловдивският Марица и бургаският Нефтохимик, минал през метаморфозата Нафтекс, сега е ред на един от големите градове в България - Плевен, и неговия символ - Спартак. В хода на миналия сезон в Западната "Б" група този емблематичен тим бе изваден от дивизията и зачеркнат...
А беше време, когато футболът в Плевен бе религия, когато местният Спартак завършваше втори в класирането на „А" група за полусезона, когато побеждаваше Малмьо и Цюрих.
А сега? Сега е друго. Доста по-различно. Клубът от града на Панорамата е закрит официално според разпоредбите на БФС. И вече го няма. Но заличава ли се 90-годишна история точно в момента на юбилея?! Как феновете на тима да забравят славните времена на своя Спартак?! Как да приемат, че клубни президенти и общинари решават съдбата на тяхната светиня. И чакат и се надяват. Но не за повторение на бронзовите медали, нито на международни победи. А да го бъде отново Спартак (Плевен).
Началото
Идеята за създаване на Спартак (Плевен) се ражда през далечната 1919 г. Тогава на 10 септември студентът Драгомир Несторов и двадесетина негови приятели се събират обединени от общото желание в Плевен да се създаде спортно дружество. Изготвят протокол, с който поставят началото на тима с името Скобелев.
Първите крачки на тима са плахи и несигурни поради липсата на средства, екипи, топки и изобщо условия за развитие. Но понякога ентусиазмът е много по-важен от обстоятелствата. Местните малки деца и ученици все повече се увличат по набиращата все по-голяма популярност игра - футбол. Около 150 малки момчета и работници се записват в Скобелев. Желание има, но уви - пари не. Ентусиасти събират дарения и по този начин набавят нужните суми за екипи.
И така годините минават. През това време в Плевен се създават и други спортни дружества.
Датата 13 март 1949г. е паметна за футбола в града на Панорамата. Тогава всичките спортни дружества се обединяват със Скобелев и така се създава един единствен отбор в Плевен под името Септември. Настоящото си име Спартак тимът получава през 1956 г.
Славните години
През сезон 1957/1958 Спартак (Плевен) постига учудващ дори и за самите играчи на тима успех - трето място в първенството на „А" група. Спартаклии се преборват за бронза с тимовете на Локомотив (София) и Славия. Един от решаващите мачове е този с Берое в Плевен, когато домакините са без четирима от неизменните си титуляри. Старозагорци повеждат в резултата, но плевенчани набързо обръщат за 2:1.
80-те години пък са едни от най-добрите като цяло в историята на Спартак. Тогава в Плевен от варненския Спартак пристига станалият легенда по-късно Пламен Гетов. В тима по това време се подвизава и настоящият футболен мениджър Лъчезар Танев, както и бащата на националния бранител от Литекс - Пламен Николов, Вени.
Сезон 1980/1981 за Спартак започва повече от добре - 15 000 зрители стават свидетели на победата с 3:1 над Черно море. Още тогава Пламен Гетова загатва за своя огромен потенциал с реализирането на два гола. Серията от силни мачове и победи водят Спартак до третото място. Истински фурор настъпва на мача със Славия, когато на стадион "Слави Алексиев" се изсипват 25 000 зрители да наблюдават двубоя. И пак героят за спартаклии е Пламен Гетова, който носи победата на домакините, след изпълнение на брилянтен пряк свободен удар, което същност е неговата запазена марка. Спартак завършва есенния полусезон на рекордното за тима в "А" група място - 2-ото. През пролетта плевенчани продължават силната си серия, въпреки че завършват 5-и.
Доброто класиране дава възможност на Спартак да вземе участие в турнира Интертото, където среща тимовете на Малмьо (Швеция), Вердер (Бремен) и Цюрих (Швейцария). Плевенчани са представят достойно. Побеждават шведите с 2:0, губят в ответния мач с 1:3, с германците записват загуби с 2:3 и 0:1, а Цюрих побеждават с 4:1, но впоследствие са надиграни с 0:3.
Скандалът
През сезон 1982/1983 Спартак изживява истински спад в играта си. Серията от загуби, която записва тимът, дават съвсем реалната перспектива - изпадане в „Б" група. На един от решаващите мачове спартаклии побеждават като гости Черно море с 2:0. Публиката обаче усеща нещо съмнително. А дали не с право?! Един от зрителите на мача извиква на висок глас: „Всички билети бяха продадени - мачът също!"
Уви, оказва се прав. Ръководителите на Спартак са дали подкуп за победата на тима във Варна. Мръсната сделка не остава скрита и Спартак е изваден позорно от „А" група, след като е разкрита черната каса. Официалните аргументи за това са „договорен краен резултат и купени две точки"
Легендите на тима
И през тези тежки години Спартак запазва своите звезди, най-голямата от които еу разбира се Пламен Гетов. Интересна е биографията на един от най-добрите изпълнители на преки свободни удари за всички времена на българския футбол. Всеизвестен е фактът, че Гетов същност не е нито плевенчанин, нито варненец, а роден в Сунгурларе. През годините Гетов облича екипите на Спартак (Варна), Белослав, Спартак (Плевен), ЦСКА, Портимонензе (Португалия), Етър (Велико Търново), Левски, Шумен, Черно море и Шавеш (Португалия). За „А" група отбелязва невероятните 165 гола за 286 мача. Става и голмайстор на първенството за 1985 г. За националния отбор изиграва 26 мача, в който има 4 вкарани гола.
Друг именит играч на плевенчани от близкото минало е Лъчезар Танев. Настоящият мениджър е играл още за отборите на ЦСКА, Сабадел (Испания), също Шавеш (Португалия), Локомотив (София). За плевенчани Танев изиграва 38 мача, в които отбелязва 6 гола.
Години преди него в Спартак невероятни изяви с фланелката на тима отбелязва Георги Денев. Играчът, известен и с прякорите си Кучето и Комитата, е бил желан дори и от световните грандове Реал (Мадрид) и Байерн (Мюнхен) през 70-те години. Но по това време трансфер на българин в западен клуб е невъзможен. След Спартак, Денев облича фланелката на ЦСКА, за да стане 5 пъти шампион и три пъти носител на Купата на Съветската армия.
Друг легендарен играч на Спартак е вратарят Никола Пърчанов. През първенството 1959-1960 срещу него са бити седем дузпи. Стражът отразява всичките удари - постижение с което не могат да се похвалят много български вратари. Пърчанов е и заслужил майстор на спорта. През 1972 г. е избран за Най-добър играч на Спартак за двадесетилетието.
Друго известно име в клубната история е Иво Братанов, чието проявено мъжество заслужава да бъде отбелязано. В мач на националния отбор на България с Полша, Братанов спуква далак, но остава на терена и завършва мача със страшни болки, защото иска да играе...
И все пак е трудно да се изброят всички славни имена, дали заслугата си за плевенския футбол. Но, те се помнят и не се забавят от по-старите фенове. Защото още се говори за тях пред Централното тото в Плевен. Там, където от години наред се обсъжда футболната игра. Заради тях, заради онези, които до последно подкрепяха тима, си заслужава да го бъде. Да го има Спартак...
Il Rosso
на 07.09.2009 в 13:28:22 #4Гетов влизаше като играещ треньор, щом Спартак получаваха пряк свободен и това си беше 90 % гол. Абе в този форум само шизофреници има.
Коминтерн
на 07.09.2009 в 08:06:52 #3Добре сте се позабавлявали с Отаня от Столипиново. Жалко, че неотложни дела ме възпрепятстваха да се включа мощно в ганг-банга.
shakalaka-Man-U
на 06.09.2009 в 21:15:41 #2По случайност попаднах на статията.. Дори не знаех че Спартак е закрит.. Бях дете и ходих точно на тези мачове (и на много други) които са описани.. А иво Братанов ми беше треньор.. Ех .. добрите стари времена... Да се надяваме че никога няма да се завърнат .
п3пино
на 06.09.2009 в 15:49:34 #1и тук михайлоградския резняк от Анадола води разговор сам със себе си жалко за Слабак (д'ге). сега е ред да затрит и Дунав. всички големи градове в България не трябва да имат отбори по футбол или не трябва да са в А група. защо да се пълнят стадионите с по 10-15 хиляди всеки мач? мисля, че е по-добре селата като Овеч, Петрич, Смолян, Своге, Мездра, Михайловград (родното село на анадолското недоразумение Валедо)...да имат отбори в А група и на всеккимач да ходят по 4-ма старци, които играят белот, 3 кучета и 5 кокошки...