Българските съдии винаги са актуална тема за футболните хора у нас. За добро или зло, реферите винаги са идеалното оправдание за провала на даден клуб. Понякога грешат с умисъл, а друг път неволно, но винаги действията им са обект на широка обществена дискусия. Те са най-мразените както от трибуните на стадиона, така и от дивана пред малкия екран.
С две думи, не им е лесно на арбитрите в Първа лига.
И докато принудителната ваканция за тях ще им дойде отлично за успокояване на нервната система, ТОПСПОРТ ще ви запознае със съдиите - рекордьори в няколко отделни класации.
Властелинът на червените картони
Арбитърът, изгонил най-много футболисти в съвременната история на Първа лига е Станислав Тодоров. Официалното лице от Шумен е показал общо 23 директни червени картона в шампионата. Рекордът му е през сезон 2009/10, когато размахва строгото наказание четири пъти. 29 са случаите в професионалната му кариера, когато той показва и втори жълт картон на даден футболист. Няма как да бъде и другояче, след като Тодоров е и с най-много мачове от действащите съдии в елита - 144.
Източник: LAP.bg
Винаги с жълтия картон в джоба
Това описание може би подхожда най-много на Ивайло Стоянов. Така нареченият - Сватбата е показал 786 картона за своите 12 сезона по терените на Първа лига. Това прави по близо 5,54 картона на мач, което си е доста респектиращо. Само през този сезон официалните му предупреждения са 75. Ако има късмет и първенството се доиграе, със сигурност може да задмине рекорда си от сезон 2010/11, когато показа точно 100 жълти картона в 19 мача!
Дузпа!
Култовият шаблон гласи, че дузпата е едно от най-суровите наказания във футболната игра. Челното място по отсъдени наказателни удара в Първа лига отново се държи от Ивайло Стоянов. За 142 мача в елита той е посочил бялата точка 32 пъти или 0,23 средно на мача. С девет повече от вторите в класацията Станислав Тодоров и Георги Кабаков.
Източник: LAP.bg
Най-младият дебютант
Георги Кабаков ще остане в съвременната история на българското съдийство, като реферът дебютирал най-рано в професионалния ни футбол. Той прави това на 15 септември, 2008 година, когато е само на 22 години, 6 месеца и 24 дни. Това се случва в двубоя между Пирин и Беласица, завършил 2:0 за "орлетата".
Източник: LAP.bg
Постижение за историята
В края на изминалата година край на активната си съдийска кариера сложи асистент-арбитърът Веселин Мишев. Той прекара повече от 20 години на най-високо ниво, имайки 292 мача, което е абсолютен рекорд при страничните съдии. Той дебютира в "А" група на 11 август 1999 година на мача Шумен - Спартак. От 2006 година бе международен рефер на ФИФА.
Първият наш рефер на Световно първенство
Димитър Руменчев е първият български съдия, който участва на световно първенство - Чили 1962. До последно той се бори за родната квота заедно с Йордан Таков. При обсъждането, освен добрите спортно-технически качества на Руменчев, натежава и неговото висше образование и безпартийността му, припомнят историческите извори на БФС. Съдийската комисия при ФИФА му гласува доверие за помощник-съдия на два мача: Италия - Швейцария (3:0) и четвъртфинала Чехословакия - Унгария (1:0).
Атанас Узунов
Българският съдия, който е получавал възможността да свири двубой от най-висок клас в Европа. Това се случва през 1996 година, когато ръководи полуфинала от турнира за Купата на УЕФА Барселона - Байерн 1:2, пред около 100 000 души на "Камп Ноу".
Източник: LAP.bg
zhelyo-zhikov
на 29.03.2020 в 00:32:08 #2Горкото армейско анти-комунистическо отборче ЦСКА, ако не бяха Балев и Джуров щеше да има 100 титли за 70години съществуване. ЦСКА е създаден от антикомунисти,фашисти,ционисти, и монархисти за да са противник на Левски.
zhelyo-zhikov
на 29.03.2020 в 00:17:42 #1Комунистите подариха 14 титли на Левски, а на ЦСКА дадоха "САМО" 26 титли. Горкото ЦСКА, за 52години само 26титли.