„Покриването е ставало от неконтролируем хаос до институционална и дисциплинарна конспирация с цел печелене на медали" - твърди авторът на доклада Ричърд Макларън.

Повече от хиляда руски спортисти, включително олимпийски медалисти са се възползвали от държавно-подкрепяната допинг програма между 2011-а и 2015-година се твърди в поредния доклад на УАДА. Има състезатели от 30 вида спорт, между които и футболисти.

 Адвокатът Макларън твърди, че на Олимпиадата в Лондон през 2012-а „корупцията е била безпрецедентна". Докладът засяга и медалистите от световното първенство по лека атлетика в Москва през 2013-а и Зимната олимпиада в Сочи през 2014-а. Сол и кафе са били използвани за манипулиране на проби на руски атлети,

 Русия спечели 72 медала в Лондон, 21 от които златни и 33 в Сочи, където златните бяха 13.

Снимка 267374

„Желанието за спечелване на медали е заменило колективния морал, етиката и олимпийските ценности" - добавя Ричърд Макларън. „Време е това да приключи".

Руският депутат Дмитри Свисчев, който е и шеф на руската кърлинг федерация коментира така доклада: „Това е което очаквахме. Няма нищо ново само празни обвинени срещу всички нас. ако си руснак могат да те обвинят за всеки грях".

 Макларън отвърна: „Аз бих казал - прочетете доклада. Изводите не могат да бъдат оспорвани. Той реагира в празното без да е прочел доклада".

Вторият доклад на Макларън добавя още доказателства към първия публикуван през юли, а именно, че Русия изпълнява държавно-спонсорирана допинг програма.

Първият доклад беше отхвърлен от Русия и искане за още доказателства от МОК.

Новият доклад добавя:

  • На олимпийските игри в Сочи две руски хокеистки имат мъжка урина в допинг пробите си.
  • Пробите на четирима руски златни медалисти от Сочи са подправени.
  • Намерени са имейли с въпроси за инструкции от руският министър на спорта: какво да се прави с положителни проби.
  • Намерени са таблици съдържащи имена на атлети, чиито проби са били „спасени".
  • В Москва е била поддържана банка с „чиста" урина.

Сменянето на урина е често срещана практика

Първият доклад на МакЛарън обясняваше, как са изчезвали положителните допинг проби. Тогава информацията беше основана на информация получена от доктор Григори Родченков - бивш директор на анти-допинговата лаборатория в Сочи 2014.

Той твърдеше, че руските секретни служби са намерили начини да отварят пробите и да разменят съдържанието без да бъдат хващани. Основно урината е била подменяна с предварително съхранена „чиста" урина.

В новия доклад се твърди, че има пълни подробности как пробите в Сочи са били подменяни.

Какво предприема Русия за борбата с допинга?

Руският комитет за разследване продължава своето криминално разследваме. Комитетът твърди, че 60 спортиста са били разпитани до сега.

Служители на висши длъжности в руското министерство на спорта, на анти-допинговата агенция и руската атлетическа федерация също са били подложени на разпит.

В сряда руската анти-допингова агенция (Русада) назначи двукратната олимпийска шампионка Елена Исинбаева да оглави новия борд. УАДА не беше съгласна с назначението, защото трябвало да бъде консултирана преди то да бъде направено.

Снимка 249733

Източник: sport-express.ru

34-годишната Исинбаева беше голям критик на УАДА за решението всички руски лекоатлети да бъдат лишени от правото на участие на олимпийските игри в Рио де Жанейро.

Макларън беше запитан дали на руските атлети може да се има доверие в бъдеще. Той отговори: „Отговорът е да, но те трябва да се променят. Аз съм говорил с много руски ръководители от юли насам и те са създали убедителна програма, която ако бъде приложена, ще доведе до голяма промяна".

Какво може да се случи от тук нататък?

На пресконференция в ччетвъртък президентът на МОК Томас Бах каза, че докладът на Макларън ще бъде преразпределен и разгледан от две комисии. Когато двете комисии дадат своите препоръки МОК ще реши какво да предприеме за в бъдеще. Неговото лично мнение е, че един атлет, който е бил част от подобна система за манипулация не трябва да се състезава отново.

Какво е направено досега? УАДА препоръча през юли всички руски спортисти да бъдат спрени от участие в лятната Олимпиада в Рио в Параолимпиадата. МОК обаче реши да не налага пълна забрана и да остави на отделните федерации правото да решават.

Русия участва с 271 спортисти от предварително заявени 389. Но Международния паралимпийски комитет реши да спре всички руски спортисти от Параолимпиадата през септември.

Международната лекоатлетическа федерация все още е наложила забрана на руски спортисти да участват в международни състезания.