Когато чуем "допинг скандал", най-често мислим за колоездачи с подозрително много мускули или щангисти с твърде кратко възстановяване. Но в началото на 2025 година тенисът също сервира своя горещ случай - с най-неочаквания виновник: Яник Синер.
Синер и клостеболът - неволен форхенд извън очертанията.
Световният №1 в мъжкия тенис приема тримесечно наказание, след като в пробата му е открито клостебол - анаболен агент. Италианецът, известен с работохолизма и скромния си имидж, твърди, че веществото е попаднало в тялото му чрез крем, използван от физиотерапевт от екипа му по време на възстановителен масаж.
Наказанието влиза в сила през февруари 2025 г., като Синер пропуска ключови турнири, включително Мастърсите в Маями, Индиан Уелс и Мадрид. Връща се точно навреме за Ролан Гарос. Но това, което направи случая още по-коментиран, е фактът, че никой друг спортист с клостебол не е получавал толкова кратка санкция.
За сравнение - норвежката ски легенда Терезе Йохауг беше наказана с 13 месеца за същото вещество. Явно понякога тенисът има собствена логика.Шарапова, Агаси и "целувката на Гаске" - класиката в жанра
Случаят със Синер далеч не е първият, но със сигурност е най-шокиращият.
Ето още няколко, които показват, че тенисът не е застрахован от химия извън ракетата:
Мария Шарапова - наказана за 15 месеца през 2016 г. заради мелдоний. Твърди, че го е приемала години наред легално. Списъкът на Световната антидопингова агенция просто се променил.
Андре Агаси - в автобиографията си призна, че е взимал метамфетамини през 90-те. И че е излъгал AТП. В онези времена имало по-малко тестове, повече късмет.
Ришар Гаске - френският чаровник бе оправдан след положителна проба за кокаин с... версията, че е целунал момиче на парти. Официално приета от съда. Vive la France!
Мариано Пуерта - изпива чаша вода след съпругата си и взима 8 години наказание. Дали е вярно? Съдът смекчи присъдата, но сянката остана.
Сесил Каратанчева - обвинена в употреба на стероиди през 2005 г. Защитата ѝ: възможна бременност. Съдийската колегия не я прие.
Виктор Троицки - отказва кръвна проба с обяснение, че му е било позволено. АТП не повярва - 12 месеца почивка.
Неволен допинг - мит или реалност?
В света на спорта "случайно" е мръсна дума. Но ето къде се крие истината:
- Замърсени добавки - особено от по-съмнителни производители.
- Медикаменти за кожа, алергия или настинка - някои от тях съдържат забранени вещества.
- Масажни кремове - като в случая със Синер.
- Замърсено месо - кленбутерол в Китай и Мексико.
- Злонамерено подхвърляне - рядко, но не невъзможно.
Всички тези сценарии са реални. Но според правилата - отговорността винаги е на спортиста.Случаят "Синер" отприщи дебати - ако беше неизвестен играч, щеше ли наказанието да е само 3 месеца? Или звездите играят по други правила?
Световната антидопингова агенция настоява за равнопоставеност. АТП брани имиджа на спорта. А публиката... тя винаги помни. Защото на върха няма място за петна - било то от допинг или крем.Тенисът не е спорт, който се свързва с допинг култура.
Но високите залози, физическото изтощение и огромният брой турнири карат дори най-дисциплинираните да балансират на ръба.
Случаят със Синер е предупреждение: допингът не винаги идва със спринцовка и схема. Понякога идва с крем и добро намерение. Но последствията остават реални.
А на корта - няма ВАР. Само линии, съдийска стойка и... списък със забранени вещества.