Гол от дузпа в 4-ата минута на продължението донесе успех на Олимпик (Марсилия) при гостуването на Булон с 2:1 и запазване на аванса от 5 точки пред следващия в класирането Оксер. Защитникът Тайе Тайво вкара дузпата в 94-ата минута, след като бранителят на домакините Йоан Лахор необезпокояван игра с ръка в наказателното поле.

Матийо Валбуена откри резултата в полза на гостите от Марсилия две минути преди края на първата част с удар от ъгъла на наказателното поле. В 82-ата минута обаче домакините изравниха благодарение на резервата Жереми Блаяк, за да дойде и дузпата на Тайво в последните секунди на двубоя.

"Ние щяхме да бъдем доволни и на една точка, защото днес не играхме никак добре. Имаме малък аванс в класирането, но нищо не е решено, защото има да се разиграват още 15 точки", каза след мача спортният директор на Олимпик (Марсилия) Жозе Аниго.

Тимът след това се натовари на клубния автобус и пое към дома за 1000 километра до Марсилия, тъй като заради вулканичния облак прах летищата в централна и северна Европа са затворени. Все пак тимът направи една крачка към първата титла от 1992-а година насам.

"14 часа в рейса на връщане е добро време за играчите да си помислят дали така трябва да играят при гостуванията. Нашите фенове бяха с нас и ни подкрепяха, но те не получават заплатите на играчите ни", коментира още директорът на клуба.

Бордо и Лион завършиха 2:2 в дербито на кръга, като този резултат съкрати шансовете и на двата отбора да се преборят за титлата. Срещата беше оцветена с три червени картона и 7 жълти.

И тримата изгонени получиха санкциите си в допълнителното време, като първо беше вдигнат червен картон на защитника на Лион Антони Ревейер, който влезе особено грубо на Беноа Тремулинас от Бордо. Той пък скочи за саморазправа, а в мелето се включи и Жусие от Бордо. Така един след друг и тримата бяха отстранени.

Тимът на Бордо хвърли повече сили, за да спечели мача и да си върне на Лион за елиминирането в Шампионската лига. Играчите на треньора Лоран Блан повеждаха на два пъти, най-напред чрез Маруан Шамах, а след това и чрез чешкото крило Ярослав Плашил. Но с малко късмет и с добра игра при статичните положения бразилците Едерсон и Крис вкараха головете аз Лион.

"Ние трябва да кажем довиждане на титлата след този мач. До края ще се стремим да побеждаваме във всяка среща и да се придвижим колкото се може по-напред", каза пред телевизия Канал Плюс крилото на домакините от Бордо Йоан Гуфран.

Оксер показа страхотна форма и разби с 4:1 средняка Лориен, но изостава на 5 точки от Марсилия. Денис Олие откри резултата в 36-ата минута след пас на Даниел Никулае, две минути по-късно Ирениуш Йелен вкара 11-ото си попадение от началото на сезона, след като прехвърли вратаря на гостите Фабиен Одар.

Словенският полузащитник Валтер Бирса реши всичко в мача с третото си попадение в 56-ата минута директно от свободен удар. Гостите завършиха срещата с девет души заради червените картони на Жереми Морел и вратаря Одар, но все пак нисичкият Кевин Гамейро вкара за тях в 82-ата минута. Седрик Енгбар завърши головата фиеста с точно изпълнение на дузпа в 90-ата минута за крайното 4:1.