Швеция и Беларус спечелиха първите мачове от последния ден на груповата фаза на 81-то световно първенство по хокей на лед.

В мач игран в Кьолн Швеция се наложи над Словакия с 4:2 и излезе временно на второ място в класирането в група "А".

Вилиам Ниландер и Оливер Екман-Ларсон вкараха два гола за скандинавците в първата третина. Словаците намаляваха на два пъти чрез Томаш Матушек и Андржей Кудрна.

Денис Еверберг и Вилиам Карлсон на празна врата възстановяваха комфортната преднина на шведите.

Преди дербито Русия - САЩ, което ще определи победителя в групата, Швеция изпревари с една точка американците. Шведите ще се надяват на чиста победа на Русия за да запазят позицията си. Латвия и Германия в директен двубой ще определят последния четвъртфиналист, който ще играе с Канада.

Снимка 294189

В Париж Беларус се сбогуваха с победа с турнира. Играчите на бившата съветска република се наложиха над Норвегия с 4:3.

През първата третина нямаше голове. Йевгени Лисовец откри за Беларус. Даниел Сорвик вкара изравнителното попадение за 1-1 в 36-та минута, а Александър Кулаков изведе отново Беларус напред.

Франция поведе на Канада на Световното по хокей на лед

Фаворитите постигнаха икономични победи

В третата третина имаше два пълни обрата. Александър Рейхенберг и Йонас Холос изведоха напред норвежците. Илия Шинкевич и втори гол на Йевгени Лисовец донесоха победата за източно-европейците.

Мачът беше без значение за Беларус. Норвегия можеше при победа да измести Франция от петото място. В оставащите два двубоя ще се определи класирането от второ до четвърто място. Победител в групата е световният шампион Канада.