В повторение на мача за бронза през миналата година САЩ отново надделяха над Чехия, този път след изпълнение на дузпи с 2-1.

Американците, които едва излязоха от групата се справиха с фаворизираните чехи. Чехия беше победила Русия и Швеция и се очакваше да спори със световните шампиони за място на финала.

Европейците откриха резултата при числено преимущество за янките. Томас Зохорна открадна шайбата от Патрик Марун и се устреми към вратата на противника. Марун препъна Зохорна, който вкара отсъдения наказателен удар след 15:23 мин. игра.

Остин Матюс изравни в началото на втората част с удар под Доминик Фурх. Докрая двата отбора се спасяваха, когато оставаха с човек по-малко.

Снимка 234974

Дузпите започнаха със спасяване на Кийт Кинкайд на удара на Лукаш Каспар. Фурх спаси опита на Мат Хендрикс. При третата дузпа Петр Коукал стреля в Кинкайд. После Матюс прокара шайбата покрай Фурх и Щатите поведоха с 1:0. Зохорна за втори път трябваше да изпълни дузпа и да остави чехите в играта , но този път Кинкейд затвори вратата си и класира янките на полуфинал срещу Канада.

В останалите срещи фаворитите взеха своето. Финландците спряха подвига на датчаните и ги биха с 5-1. Канада се саморазправи със Швеция с 6-0 и даде сериозна заявка за титлата.

Домакините от Русия имаха относителни проблеми с Германия, след като губеха след първата третина с 0-1. Голът отбеляза Патрик Реймер. Във втората третина всичко си дойде по местата след два гола на Вадим Шиачьов и един на Йевгени Дадонов. Четвъртият гол вкара присъединилият се след отпадането на Уошингтън, Александър Овечкин.

Полуфиналите в събота са: Канада - САЩ и Русия - Финландия.

Ще имат ли сили янките и финландците да провалят големия финал: Русия - Канада?