Утре завършва груповата фаза на 80-тото световно първенство по хокей на лед провеждащо се в Русия.

Вече са известни 6 от 8-те отбора, които ще продължат на четвъртфиналите. Това са: Канада, Чехия, Финландия, Русия, Швеция и Германия.

Последните два отбора ще бъдат измежду Дания и Швейцария от Група А и САЩ и Словакия от Група B. Датчаните вече изиграха своите срещи и сега трябва да се надяват Чехия да не загуби в редовното време от Швейцария. Това класиране на Дания е огромен успех за тази страна. Любителите на хокея у нас помнят световното първенство в група C в София през 1975-а година, когато нашите хокеисти победиха представителите на страната на Андерсен с 7:2.

Другата голяма изненада на първенството е Германия. От борец за изпадане Бундестима се класира предсрочно за четвъртфинала. Там обаче най-вероятния съперник ще бъдат домакините от Русия и германците ще останат шести в крайното класиране. За последното място в следващата фаза в пряк двубой ще се срещнат САЩ и Словакия. Американците се нуждаят от равенство в редовното време. Словаците правят безумно слабо първенство и имаше моменти, в които бяха заплашени от изпадане.

В днешните срещи в група А Русия се справи с класическото 3:0 с Норвегия, а Дания победи убедително изпадналия отбор на Казахстан с 4:1 и си постла по пътя към елиминациите. Датчаните поведоха с 3:0 още в първата част и след това доиграха мача.

В група B световните шампиони от Канада с лекота надиграха Франция с 4:0. Германия победи старите наши познайници от Унгария с 4:2. След първата третина маджарите водеха с 0:1. Утре те трябва да се надяват Франция да победи Беларус чисто, за да могат да запазят мястото си в елита.

Снимка 234301

Като загрявка за четвъртфиналите утре от 20:15 часа ще се играят две от големите дербита на световния хокей Русия - Швеция и Канада - Финландия. Тези срещи ще определят схемата на елиминациите. Четвъртфиналите са в четвъртък. Полуфиналите са в събота. А големият финал е в неделя от 20:45 часа българско време.