Хокеистите на Едмънтън Ойлърс спечелиха с 3:1 (1:1, 0:1, 0:1) като гости на Анахайм първата среща от финалните плейофи на Западната конференция в събота. По този начин те поведоха с  1:0 в серията от седем мача, в която двата тима се се борят за четири победи.

Резултата откри Михаел Пека в 19-ата минута, а Анди Макдоналд върна едно попадение за домакините секунди по-късно. Чешкият нападател Алеш Хемски се превърна в герой за Ойлърс, след като вкара спорен гол за 2:1 във втората третина при числено превъзходство на Едмънтън.

В 32-ата минута той отклони шайбата край вратаря на Майти дъкс Иля Бризгалов след удар на Райън Смит, който се отби в рамото на стража. Голът беше зачетен след проследяване на видеозапис на ситуацията. За първи път от 39 случая на игра с човек по-малко на леда "патоците" допуснаха попадение. Шайбата за крайното 3:1 вкара Тод Харви 42 секунди преди края на срещата.

Особено голям бе приносът и на вратаря на гостите Дуейн Ролсън, който демонстрира чудесна игра още от началото на плейофите. В петъчния двубой той не се справи с едва един от 32-та изстрела, отправени към вратата му.

За разлика от играчите на Анахайм, които имаха цяла седмица, за да се подготвят за срещата, Едмънтън разполагаха с един-единствен ден за почивка след победата си над Сан Хосе.

Втората среща от серията е в Анахайм в неделя. Победителят от двойката ще играе за Купа Стенли срещу Бъфало или Каролина, които спорят за първото място на Изток.