България направи сериозна крачка и почти сигурно ще участва на Европейското първенство по футбол за юноши до 17 години в Израел, след като взе 2-ото място в група 8 на Елитния квалификационен кръг. Българските момчета, водени от Йордан Петков, завършиха 2:2 с Република Ирландия с два гола на нападателя на Славия Роберто Райчев. Той вкара и при първия успех с 1:0 над Финландия, а сега се разписа в 13-ата и в 41-ата минути.

В другата среща Португалия постигна успех с 9:1 над Финландия и оглави групата с 9 точки. Нашите момчета са на 2-а позиция с 4 и чакат развоя на борбата в останалите седем групи, откъдето ще се потвърди, че са един от най-добрите втори отбори.

Преглеждането на вторите отбори ще стане ясно в по-късен етап, когато се изиграят мачовете в другите групи. Заради изхвърлянето на отбора на Русия резултатите на 2-ите в класирането срещу последните няма да се зачитат, което оставя България в подреждането с 3 точки и голова разлика 2:2.

Младежите на България не успяха да победят Уелс

Днешната среща бе по-скоро мач за честта

Началото беше за ирландците, които направиха две добри атаки и в една от тях Алекс Божев трябваше да спасява опасен изстрел на Тете. В 13-ата минута обаче Роберто Райчев показа за пореден път отличната си скорост и вкара за 1:0 за България. Малко след това Асен Митков пропусна да вкара второ попадение за нашите.

Ирландският отбор опита да вдигне темпото и пренесе играта пред нашата врата, но двете по-сериозни опасности бяха спасени от вратаря ни. В 41-ата минута Роберто Райчев покачи на 2:0, засичайки прекрасен пробив и центриране на Михаил Цонев от ляво.

След почивката обаче ирландците се активизираха и стигнаха до равенството 2:2, след като Роко Вата изравни в 61-ата минута, а Сам Къртис изравни с глава в 75-ата. Българските таланти можеха да поведат с 3:0 в 54-ата минута чрез Борислав Маринов, но крилото на Септември не беше точен. В края на мача резервите Слави Чакъров и Неджиб Хаджъ имаха отново възможност да осигурят победата на нашия отбор, но пропуснаха.

Състав на България: Алекс Божев, Захари Атанасов, Мартин Георгиев, Росен Маринов, Михаил Цонев, Чунг Тханг Нгуен-До (87 - Слави Чакъров), Антоан Стоянов, Асен Митков (80 - Неджиб Хаджъ), Роберто Илиев Райчев (87 - Симеон Василев), Петър Кирев, Борислав Маринов (70 - Константин Павлов)

Жълти картони: Антоан Стоянов (България), Джъстин Феризай (Република Ирландия)