Младежкият национален отбор на България до 18 години постигна победа с 3:1 над отбора до 19 години на ТСВ Хавелзе в първия си приятелски мач в Нидерзаксен. Съставът на Владимир Стоянов не се притесни от физическото надмощие на съперника, като още от самото начало пое контрол върху събитията на стадион "Аугуст Венцел" и напълно заслужи триумфа си.

В 30-ата минута при корнер отдясно лъвовете разиграха бързо, Дани Васев напредна и върна топката към Кристиян Митов. Централният защитник стреля незабавно и оплете топката в мрежата за 1:0. Юношата на Славия Даниел Васев асистира и за второто попадение, дошло 120 секунди преди почивката. Тогава полузащитникът нахлу по диагонала и даде пас в коридор на лявото крило Ангел Здравчев, който запази спокойствие и бе точен за 2:0.

В 87-ата минута немците върнаха надеждата си поне за равенство, но България реагира незабавно и почти веднага след подновяването на играта резервата Христо Кирев сложи точка на спора. Играчът на Литекс получи пас от дълбочина, след което използва максимално открилия се пред него шанс.

Селекционерът Владимир Стоянов трябваше да подреди стартовата единайсеторка без Георг Илиев (Болтън) и Божидар Димитров (Фортуна Дюселдорф). Клубовете на двамата футболисти се възползваха от възможността да задържат своите играчи, тъй като мачовете на всички юношески формации не се провеждат на официални дати, определени от ФИФА, и това им дава право да ограничават достъпа на талантите до националните отбори, без да се притесняват от санкции.

Европейската и световната футболни централи обаче постепенно започват да взимат мерки и в тази насока, като отсега е ясно, че от сезон 2013/14 квалификационните мачове за юноши до 19 години ще се играят на официални дати, определени в международния календар на ФИФА, за да се улесни освобождаването на футболистите, получили повиквателни.

"Липсата на Георг Илиев и Божидар Димитров повлия на плановете ми, но така е във футбола. От ръководството на техните клубове са решили да не ги освободят и предстои да се уточняват причините. Божидар ми се обади веднага след мача, за да ми честити победата, беше радостен от успеха, но и съжалява, че не е с нас. Дано в бъдеще да можем да разчитаме и на двамата, защото са много работоспособни", изтъкна селекционерът на България.