Българският национален отбор по футбол загуби и втората си проверка от турнето в Катар. За разлика от контролата срещу домакините, този следобед селекцията на Ясен Петров се опълчи на световния вицешампион Хърватия, но все пак допусна поражение с 1:2. По-неприятен сякаш е начинът, по който се стигна до новия неуспех.

Лечков за протестите: Двама олигарси си мерят влиянието и ние сме косвена жертва!

"На кого са протестните действия? Аз не съм видял"

В 63-ата минута съперникът ни остана с човек по-малко, а "лъвовете" се възползваха почти светкавично и откриха чрез Кирил Десподов. Капитанът ни обаче сътвори голяма глупост, тъй като свали фланелката си от радост, забравяйки за получения по-рано жълт картон. Така вече 10 на 10, нашите паднаха в жертва на хърватския щурм. Появилият се от скамейката Лука Модрич изравни от дузпа в 75-ата, а четири минути по-късно Крамарич сътвори пълния обрат.

Снимка 568589

До края "трикольорите" можеха и да се преборят за ремито, но непростимо в атака действа Доминик Янков. Така "черната" ни серия от мачове без победа като гост се увеличи на 20. Оттук насетне предстоят двубоите в Лига на нациите, където сякаш е по-лесният път за класиране на Евро 2024. Там наши съперници са Северна Македония, Грузия и Гибралтар.

"Трикольорите" стартираха наглед спокойни и владееха повече топката от съперника. На световния вицешампион обаче му трябваха няколко минути, за да загатне, че няма да ни бъде никак лесно срещу тях. Никола Влашич влезе на скорост в наказателното ни поле, но успоредното му подаване не намери Марко Ливая.

Грешникът Десподов: Видяхте какво направих...

"Мисля, че щяхме да ги победим, ако бяхме останали с човек повече"

Българската отбрана имаше сериозни ядове в 10-ата, когато тотално забрави за фланговия футболист Борна Баришич. Звездата на Глазгоу Рейнджърс не изчака втора покана и отправи мощен шут, който с мъка бе избит в корнер от Светльо Вуцов.

Селекцията на Ясен Петров създаде нещо като опасна атака в 17-ата, когато Десподов съумя да продължи топката по крилото. Мартин Минчев само трябваше да изпревари Шкорич и оставаше сам срещу вражеския страж. В крайна сметка защитникът на Осиек се хвърли на шпагат и блокира нашия нападател.

Работа за Светослав Вуцов имаше и в 20-ата, когато звездата на Славия пак трябваше да избива шут от далечна дистанция. Отправената топка от Моро бе достатъчно опасна, но отново дясната ръка на нашия №1 се оказа решаваща за добрата му намеса.

България създаде най-чистото голово положение за първите 25 минути от контролата. Хърватите бяха тръгнали доста напред, което позволи на националният ни тим, с два бързи паса, да си спечели числено превъзходство в полето на "ватрените". Капитанът Десподов свърши всичко необходимо, за да пусне към непокрития Ради Кирилов. Крилото отправи хубав изстрел в близкия ъгъл, но Ивушич блесна с чудесна намеса. Секунди по-късно Мартин Минчев шутира много разочароващо в аут.

Символичните гости трябваше да осъществят принудителна смяна, след като Миле Шкорич получи травма и даде знак, че не може да продължи балканското дерби. На негово място бързо се появи централният защитник на Борусия (Дортмунд) - Марин Понграчич.

Ясен Петров остава оптимист въпреки поредната загуба

"Това е най-добрата контролна среща, която сме играли"

Хърватия отново атакува през левия фланг, за да завърши атаката си по десния в 34-ата. Иван Турицов за кой ли път бе доста далеч от Борна Баришич, пред който се откри нова възможност за удар по диагонал. Топката беше доста силно насочена, но Вуцов направи необходимото, за да я отклони в корнер.

Българският тим пробва изстрел от средна дистанция за сефте чак в 40-ата минута. И опитът на Едисон Йорданов не беше никак лош, като кълбото профуча в опасна близост до дясната греда Ивушич.

Още с появата си на терена, Иван Перишич отправи сериозното послание, че на нашата отбрана ще ѝ бъде доста трудно. Крилото моментално имаше шанс за пробив през Турицов в 47-ата, а завършващият му удар не намери целта.

Тодор Неделев пробва да даде предимство на "лъвовете" с нестандартно изпълнение на фаул в 51-ата минута. Ъгълът за стрелба пред нашия №8 беше почти нулев, но добре насоченият удар бе избит от внимаващия Ивушич.

Младежите на България не успяха да победят Уелс

Днешната среща бе по-скоро мач за честта

Мислав Оришич можеше да развали настроението в българския лагер, след като отправи мощен шут от пряк свободен удар, тупнал малко пред Вуцов. Младият ни вратар беше покрил своя удар, но и не се наложи негова намеса, защото топката излезе в аут.

България получи числено предимство в контролата, след като в 63-ата минута бранителят на "шахматистите" Дуйе Чалета- Цар заслужено бе изгонен след втори жълт картон. Бранителят на Марсилия не прецени действията си срещу Десподов и това означаваше край на срещата за него. По предварителна договорка, нов играч така и не се появи на мястото му.

Не бяха изминали и 180 секунди, когато "лъвовете" на Ясен Петров съумяха да се възползват от това, че хърватите са с човек по-малко. Корнер пред нашата врата се превърна в светкавична контраатака. Дебютантът Мики Орачев пресече вражески пас и продължи за Наско Илиев, който изведе сам срещу вратаря Кирил Десподов. Капитанът ни запази самообладание и сам срещу Ивушич не сгреши за 1:0.

България - Хърватия 1:2 (Развой на срещата по минути)

Допуснахме обрат

Радостта на нашия №11 явно му дойде в повече, тъй като Кирил реши да съблече своята фланелка, забравяйки тотално за това, че вече има едно официално предупреждение. Макар и усетил глупавата си грешка, Десподов трябваше да напусне терена за неудовлетворението на Ясен Петров.

Оказали се догонващи в резултата, световните вицешампиони бързо пуснаха в игра живата си легенда Лука Модрич. Халфът на Реал (Мадрид) моментално остави отпечатък в контролата, след като вкара от дузпа в 75-ата минута. Тя беше отсъдена заради нарушение в наказателното поле на Малинов, който не прецени действията си срещу Крамарич.

Снимка 568579

Силно разочаровани от допуснатото изравняване, след само две минути "трикольорите" допуснаха и пълния обрат. Появилият се като смяна Андрей Крамарич направи за смях Мики Орачев и Петко Христов. Нападателят имаше достатъчно време да си освободи нужното пространство и отбележи в далечния ъгъл на Вуцов.

До края нашите имаха прекрасна възможност да стигнат до 2:2. Понграчич сгреши пред наказателното си поле в 86-ата и изведнъж нашите се оказаха 3 на 1 срещу хърватите. Боби Цонев пусна пас за непокрития Доминик Янков, който незнайно как се засуети и не отправи завършващ удар.

Вуцов: Доста лека дузпа, никой не разбра за какво е дадена

"Гадно е, че отново не побеждаваме далеч от дома"