Българският национален отбор по футбол постигна първата си победа за календарната 2020 година. Едва през месец ноември, дочакахме селекцията на Георги Дерменджиев да ни донесе поне малко положителни емоции, разбивайки Гибралтар в контролен мач с 3:0. "Трикольорите" бяха пълновластен господар на терена и не оставиха никакъв шанс на 195-ия в ранглистата на ФИФА.

Домакините свършиха своята работа още до почивката, когато паднаха и всички попадения в мрежата на Голдуин, дело на Цветков, Йомов и Илиев.

Дерменджиев: Доволен съм от победата, искам България да бъде интелигентен отбор

"Бях наясно с класата на съперника"

Тазвечерната проверка бе отлична възможност за националния селекционер, който видя в игрова обстановка част от по-младите ни и перспективни футболисти като: Виктор Попов, Доминик Янков, Здравко Димитров, Светослав Ковачев и т.н.

Снимка 504927

След четири дни ни предстои далеч по-отговорен двубой. Домакинство на Финландия в Лига на нациите. Победата срещу скандинавците е наложителна, тъй като сме заплашени от изпадане в Дивизия С.

Срещата стартира с тотална доминация на нашия тим, като "лъвовете" бяха особено активни по крилата, където Йомов и Иванов осъществиха поредица от успешни рейдове. При един от тях, стражът Голдуин скочи да улови висока топка срещу Галин Иванов, но последва неволен сблъсък, след който остана на земята. Отбраната на гостите не се справи с изчистването на кълбото и Митко Илиев върна хитро назад за Александър Цветков. Капитанът на Берое отправи мощен шут от границата на наказателното поле, превърнал се в гол. Съперникът на България леко се разсърди от развоя на събитията, тъй като контузеният им страж лежеше по време на цялата ни голова акция.

Снимка 504928

Гибралтар опита да се върне бързо в мача, възползвайки се от нашата слабост при статичните положения. И аутсайдерът не бе далеч от изравняването, но центрираната топка на далечната греда на намери Бадър.

Не бе изминал и четвърт час от началото на контролата, когато резултатът вече бе 2:0 за България. Страхил Попов направи едно от обичайните си включвания по фланга, след което комбинира с Йомов. Крилото на ЦСКА се нуждаеше само от едно докосване, за да се освободи от защитник на противника и с техничен шут в далечния ъгъл не остави шанс на Голдуин.

Класиката спокойно можеше да бъде факт в 17-ата минута. Вратарят на гибралтарците не се намеси добре при центриране на Попов и Галин Иванов имаше възможността да насочи към опразнената врата. За негов малшанс, топката прелетя малко над горната греда.

Снимка 504929

Отбраната на българския опонент действа изключително разсеяно и направи поредица от "подаръци" на "трикольорите". Ако бяха малко по-концентрирани в завършващата си фаза, до 30-ата минута с попадение вече можеха да се поздравят Митко Илиев и Галин Иванов.

Мартин Луков лекичко се пораздвижи в 42-ата минута, когато центриране от фаул доведе до напрежение в наказателното ни поле. Страхил Попов умело блокира с тяло нападателя на гостите и след първоначалната несигурност, стражът на Локо (Пд) се намеси подобаващо.

България - Гибралтар, на живо

Развой на срещата по минути

Поредният гол за България бе регистриран секунди преди сигнала за почивка. Георги Йомов центрира меко от корнер, Димитър Илиев се пребори за позиция в полето на съперника и с глава насочи към долния десен ъгъл на безпомощния Голдуин.

Снимка 504939

Второто полувреме не лиши по никакъв начин от интензитета в българските атаки. В 48-ата минута Димитър Илиев насочи технично от границата на наказателното поле, но ударът му бе сравнително слаб и лесен за спасяване.

Появата на крилото на Левски - Здравко Димитров видимо раздвижи лявата зона на нашата атака. В 85-ата минута той развинти съперников защитник, след което пробва центриране към Краев. Нападателят остана под топката, но шанс за плътен изстрел се откри пред Виктор Попов. Изпълнението му беше неточно, но можеше да се превърне в пас и за Светослав Ковачев, който обаче закъсня с реакцията си.

Снимка 504933

До края срещата незнайно защо се изнерви, а виновници за това бяха гостите. Резервата Каскарио беше в епицентъра на събитията, след като направи грубо нарушение срещу Ковачев, което вбеси дори благ човек като селекционера Дерменджиев.

След четири дни на националите ни предстои двубой в Лига на нациите, като от 19:00 домакинстваме на Финландия.