Валентино Роси, петкратен световен шампион по мотоциклетизъм на писта, спечели Гран При на Испания в клас Moto GP, втори кръг за сезона, като не остави особен шанс на конкурентите си.

Италианецът взе 85-та победа в кариерата си и седма в Херес за всички класове, в които е карал. Пилотът на Ямаха пресече финала с почти три секунди аванс пред втория Дани Педроса с Хонда и не остави никакви съмнения в превъзходството си.

Това е първи успех за Роси от Гран При на Малайзия през септември миналата година. До този момент италианският ас нямаше успех в пет поредни старта, което е най-слабата му серия от дебютния му триумф на Донингтън Парк през 2000 година.

Американецът Колин Едуардс, съотборник на Роси в Ямаха, се класира трети, испанецът Тони Елиас е четвърти, а австралийският младок Кейси Стоунър, който спечели първия старт за сезона в Катар, се нареди пети.

Световният шампион Хорхе Лоренсо продължи безгрешния си старт от началото на сезона, като спечели в клас 250 куб. см. Лоренсо, 19-годишен, триумфира и в първия старт от календара в Катар. Той стана и първият испанец с две последователни победи пред родна публика като на трасето в Херес остави зад себе си Алваро Баутиста и Андреа Довициозо.

Лоренсо тръгна от пол позиция, но отстъпи лидерството на Довициозо още в първата обиколка, а след това беше изпреварен още от Ектор Барбера и от Баутиста.

В 16-та обиколка обаче Барбера загуби контрол върху мотоциклета си и в борбата за първото място останаха Довициозо, Баутиста и Лоренсо. Тримата постоянно сменяха местата си, но световният шампион успя да се откъсне в последните обиколки и победи.

Унгарецът Габор Талмачи спечели в клас до 125 куб. см., като успя да изпревари чеха Лукаш Пешек с едва 0.001 секунда.

Талмачи поведе от старта, но в последната обиколка Пешек излезе пред него. Унгарецът обаче изчака до финалната права, където изцеди докрай своята Априля и успя да измъкне победата на чеха с Дарби. С успеха си Талмачи излезе начело и в генералното класиране.

Испанецът Ектор Фаубел, който спечели първия старт от сезона в Катар, завърши трети. Италианецът Матиа Пазини имаше пол позиция, но трябваше да стартира последен, тъй като двигателят на неговата Априля гръмна в загряващшата обиколка и Пазини беше принуден да излезе с резервната машина.

Пазини започна да си пробива път напред, но се удари с Брадли Смит от Великобритания и напусна състезанието.