Насер Ал-Атиях спечели убедителна победа в десетия етап от рали "Дакар", докато съотборникът му в "Мини" Нани Рома катастрофира зрелищно.

Четвъртата етапна победа на катарския пилот увеличи преднината му на върха в класирането на повече от 28 минути. Основният му преследвач Жиниел де Вилиер загуби още четири минути, след като записа пети резултат в етапа.

Но ако за Де Вилиер етапът от Калама до Салта само намали шансовете му за крайна победа, то за победителя от миналата година Нани Рома беше направо катастрофален.

Състезанието за Рома тръгна зле още от първия етап, когато получи повреда в бензиновата помпа, но все пак във вторник спечели първа етапна победа в тазгодишното издание. Само че днес се превъртя няколко пъти през таван след 200 километра от етапа. Двамата с навигатора му са здрави.

Най-голямата заплаха за деня дойде от Орландо Теранова, чиито амбиции за крайна победа в ралито угаснаха в четвъртия етап. Днес той финишира на 1:28 минути от съотборника си. Трето време даде пилотът на "Тойота" Язийд ал Ражхи.

Положението на "Пежо" се подобри незначително. Стефан Петерханзел завърши девети и се изкачи на 11-о място във временното класиране.

При мотоциклетистите етапът беше спечелен от Хоан Бареда Борт (Испания) с Хонда. В генералното класиране продължава да води сънародникът му Марк Кома, който вчера финишира втори само на 1:29 мин. от победителя. Авансът му в генералното класиране пред португалеца Паоло Гонсалвеш с Хонда е 7:35 минути.

При камионите продължава пълната доминация на Камаз. Етапът беше спечелен от руснака Едуард Николаев, който изпревари само с 49 сек. сънародника си Айрат Мардеев. Мардеев води в общото класиране пред Николаев с 13:21 минути.