Българинът Никола Цолов записа най-силната си квалификация във Формула 3, откакто дебютира в шампионата през миналата година. Той се класира на трето място на пистата "Каталуния" край Барселона. До момента най-доброто класиране на Цолов в квалификация във Формула 3 бе петото му място от "Спа" миналата година.

Българския лъв бе в топ 10 в хода на цялата квалификация и в самия ѝ край записа 1:28.502, което бе със само 0.003 по-слабо от това на временния лидер Арвид Линдблад. Секунди по-късно финалът пресече и съотборникът на Цолов в АРТ - Кристиан Менсъл, който подобри времето на Цолов и Линдблад и спечели полпозишъна с 1:28.463. Първите трима в квалификацията бяха събрани в 0.039 секунди.

На 0.017 зад тях остана и вторият в генералното класиране във Формула 3 Люк Браунинг, който ще стартира четвърти в неделното основно състезание. В топ 10 на квалификацията влязоха още Оливър Гьоте, Леонардо Форнароли, Мартиниус Стеншорн, третият пилот на АРТ Лорънс ван Хьопен, Алекс Дън и Себастиан Монтоя.

Сами Мегетуниф и Мари Боя те ще разделят първата редица на стартовата решетка за утрешното спринтово състезание, в което първите 12 от квалификацията биват обърнати. Това означава, че Цолов ще започне спринта от 10-то място на стартовата решетка.

Спринтовото състезание от петия кръг за сезон 2024 във Формула 3 започва утре в 11:40 часа българско време. То ще бъде с продължителност от 21 обиколки. В неделя основната надпревара е предвидена за 11:05 часа, котж тя ще бъде 25 тура.