Заводският отбор на Ямаха спечели за втора поредна година ендюрънс състезанието „8-те часа на Сузука". Испанецът Пол Еспарагаро, японецът Накасуга и британецът Алекс Лоус имаха превъзходство в легендарното състезание и спечелиха с преднина от 2 минути и 17 сек.

Миналата година отново Ямаха триумфира, като на мястото на Лоус беше друг британец - Брадли Смит.

Победителите поеха нещата в свои ръце след третия час, когато основните им съперници от Мусаши Хонда (Такуми Такахаши, Михаел ван ден Марк и Ники Хейдън) спряха след технически проблем.

Всеки един от тримата кара в края сесия дълга около част, като на Лоуес се падна честа да види карирания флаг.

Това е последното състезание на Сузука за Еспараго в обозримото бъдеще, защото той става състезател на КТМ в следващия сезон на МотоГП.

Официалният отобр на Кавазаки (Акира Янагава, Казуки Ватанабе и Леон Хаслам) заеха второто място на 10 секунди пред Йошимура Сузуки (Такуя Тсуда, Джон Брокс и Нориюки Хага).

Надеждите на Хонда да си върнат първото място, което бяха спечелили пет пъти подред до 2015-а година се изпариха, когато бившият шампион от МотоГП американецър Ники Хейдън трябваше да спре в края на първото си (и последно) излизане на пистата. Той каза, че са имали проблеми от самото начало и изведнъж нещо се е счупило.

Миналата година Кейси Стоунър имаше подобен проблем като пилот на Мусаши Хонда.