Световният шампион в МотоГП Марк Маркес, който се състезава за Репсол Хонда започна сезона по шампионски, след като записа най-доброто време в първата свободна тренировка преди Гран При на Испания на пистата "Херес".

Испанецът беше по-бърз с 24 хилядни пред своя сънародник Маверик Винялес с Ямаха, а тройката се допълни от Кал Кръчлоу, който остана на 88 хилядни зад лидера. В първата тренировка цели 19 състезателя се събраха в рамките на една секунда, като последен от тях бе Тито Рабат от Авинтия Дукати.

Топ десет бе допълнен от Андреа Довициозо с Дукати, Жоан Мир със Сузуки, Джак Милър от Прамак Дукати, Алекс Ринс със Сузуки, Пол Еспаргаро с КТМ, Икер Лекуона от Тех КТМ 3 и Брад Биндър с KTM.

Шампионът в Мото2 за миналата година, Алекс Маркес от Репсол Хонда, остана на 16-то място с изоставане от 862 хилядни от своя по-голям брат. Валентино Роси с Ямаха завърши откриващата сесия на 13-а позиция, а новобранец на годината за 2019 година Фабио Куартараро от Петронас Ямаха СРТ, който бе наказан да пропусне първите 20 минути от тренировката остана едва 17-и.

Хамилтън напомни за себе си с безупречно състезание, двойна победа за Мерцедес

За съжаление по време на състезанието се стигна до безумен инцидент между двамата пилоти на Ферари