Народните представители в Норвегия се включиха в най-нашумелия футболен ритуал на Световното първенство - този на привържениците на националния отбор. Приканени лично от председателя на парламента Масуд Гараххани, депутатите прекъснаха официалното си заседание, за да изпълнят "Викингското гребане" в знак на подкрепа към тима, който в началото на идната седмица ще срещне Сенегал във втория си мач на Мондиал 2026.
Феновете на Норвегия предизвикват истински фурор на финалите в САЩ, Канада и Мексико с този ритуал, като го практикуват не само по трибуните, но и в градска обстановка. Социалните мрежи са залети от клипове на препълнени с привърженици ескалатори, имитиращи гребане във викингски лодки, като запалянковците го правят още в заведения, в обществения транспорт и на различни публични места.
Самите футболисти на Норвегия зададоха тона още преди началото на Мондиал 2026 с официална отборна снимка, на която позираха, облечени като викинги. По-късно те отпътуваха за Щатите за първото си участие на световни финали от 28 години насам и стартираха ударно с победа с 4:1 срещу Ирак във Фоксбъро.
"Викингското гребане" се счита за еволюция на популярното "Викингско пляскане", с което привържениците на Исландия станаха известни масово на Евро 2016. Разликата е, че след два удара с тъпан, чието темпо прогресивно се ускорява, исландците пляскат с ръце над главите си, докато норвежците се протягат синхронно напред и назад върху седалките си.
В нощта на понеделник срещу вторник в голямата футболна еуфория ще се включи и норвежкото кралско семейство. На стадиона се очаква да присъстват принцеса Ингрид Александра и принц Свере Магнус. Те са деца на престолонаследника принц Хокон и принцеса Мете-Марит, която само преди броени дни претърпя успешна трансплантация на бял дроб в Осло.