Световният шампион Аржентина победи с минималното 1:0 Бразилия в дългоочаквания сблъсък от шестия кръг на квалификациите за Мондиал 2026 в зона КОНМЕБОЛ. Мачът ще остане в историята, защото "гаучосите" нанесоха първото поражение на Селесао като домакин в световна квалификация.

Единственото попадение в срещата бе дело на Николас Отаменди в 63-тата минута. Защитникът реализира с глава след центриране на Джовани Ло Селсо от ъглов удар.

Домакините завършиха мача с човек по-малко, след като директен червен картон си изкара резервата Жоелинтон десетина минути преди края. Дебют за Селесао направи 17-годишният талант на Палмейрас Ендрик, докато Лионел Меси остана на терена за "гаучосите" до 78-ата минута, когато бе заменен.

Бразилия определено беше по-добрият отбор и нападаше повече. Аржентинците обаче хитро изчакаха своя шанс и се възползваха от статично положение, за да изтръгнат трите точки. След успеха световните шампиони са първи в класирането с актив от 15 точки, на 2 пред втория Уругвай. Бразилия е в серия от три поредни загуби и е шести със 7 точки.

Мегасблъсъкът не премина без инциденти. Първият съдийски сигнал на "Маракана" дори беше забавен с 30 минути заради сблъсъци между аржентинските фенове и местната полиция.

Началните минути бяха изключително нервни, като преобладаваха нарушенията. Главният съдия Пиеро Маса от рано започна да вади жълти картони, за да охлади страстите.

В 27-ата минута Джовани Ло Селсо се строполи в наказателното поле с искане за дузпа, която не беше отсъдена. Малко преди почивката Емилиано Мартинес сбърка при центриране от ъглов удар. Топката стигна до Бруно Гимараеш, който моментално потърси мрежата. Ромеро обаче се намеси геройски, изчиствайки пред голлинията.

Бразилците влязоха по-добре във втората част, но Емилиано Мартинес спря Габриел Мартинели. След като "гаучосите" удържаха натиска на домакините, дочакаха своя миг. Той дойде в 63-тата минута, когато Отаменди порази мрежата с глава след корнер. Това беше една от малкото опасности за вратата на Алисон от началото на мача.

С червения картон на Жоелингтон амбициите на Бразилия съвсем бяха сломени. Селесао започна отчаяно да разчита на балонни центрирания, които не затрудниха Мартинес и защитата пред него.

Анхел Ди Мария пропиля страхотна възможност да сложи точката на спора с втори гол. В добавеното време Дъглас Луис имаше последната дума. Неговият удар обаче беше спасен от съотборника му в Астън Вила - Мартинес. Така Аржентина запази аванса си и се поздрави с крайния успех.

В следващия кръг от квалификациите за Мондиал 2026 Бразилия ще играе срещу Еквадор, като преди това има контролна среща с Англия, а Аржентина приема Чили.