След като стартиралият слабо Швейцария победи бившия европейски шампион Гърция с 2:1 като гост, а също навън Сърбия победи домакините на Евро 2008 Австрия с 3:1. Бомбата обаче хвърли Албания, която удържа 0:0 като гост на започналия слабо квалификациите Португалия.

Част от фаворитите за спечелването на световната купа Испания, Англия, Холандия и Германия обаче спечелиха своите мачове и направиха поредна крачка към финалите в ЮАР 2010.

Първият шокиращ резултат в световните квалификации излезе от последния мач за деня. Албания удържа 0:0 като гост на Португалия, при това с 10 души на терена от 42-та минута, когато червен картон получи Адмир Тели.

Португалия е на четвърто място с 4 точки, а начело са Дания и Унгария с по 7. "Маджарите", които имат и мач повече, победиха Малта с 1:0 като гости. Между лидерите и Португалия на трето място се намира почивалият отбор на Швеция.

Националният отбор на Швейцария, записал унизителна загуба от Люксембург като домакин преди месец, записа втора поредна победа. Този път възпитаниците на Отмар Хицфелд надиграха тези на Ото Рехагел от Гърция с 2:1 като гости.

Александър Фрай даде преднина на Швейцария от дузпа в 42-та минута, но Ангелос Харистеас изравни в 68-та. Блаис Н'Куфо обаче вкара победния гол в 77-та минута, с което Швейцария съхрани шансовете си за класиране в ЮАР. Гърция остава на първо място в ГРУПА 2 с 9 точки, а Швейцария е трета със 7.

Израел е втори с 8 точки, след като завърши наравно 1:1 в гостуването си на Латвия. В битката на аутсайдерите Люксембург и Молдова не си отбелязаха гол.

Изненадващ лидер в ГРУПА 3 пък стана отборът на Словакия, който обърна Полша в края на мача за победата с 2:1. Станислав Сестак беше точен в 85-та и 86-та минута и донесе девета точка за отбора си, който вече е едноличен лидер. Полша остана на второ място.

Либор Сионко донесе първа победа за петия в класирането Чехия, който се наложи с 1:0 над третия Словения. Пред чехите на четвърто място е отборът на Северна Ирландия, който надви с 4:0 гостуващия Сан Марино.

Почти решена за първото място изглежда ГРУПА 4, в която Германия продължи серията си с победа с 1:0 над гостуващия Уелс и се изкачи еднолично на първото място с 10 точки.

Пьтр Троховски изпрати гостите на трето място със свиреп удар в 72-та минута и помогна за второто място на отбора на Русия, който надви с 3:0 гостуващия Финландия. Финландците, които са четвърти с две точки зад Уелс и Русия, си отбелязаха два автогола за 0:2.

Както и преди три години, Испания отново разби надеждите на Белгия за класиране на световно първенство. Иберийците победиха домакините с 2:1 с гол на Давид Вия в 88-та минута на мача и записаха 27-и мач без загуба, 12-та победа за годината и четвърта поредна в ГРУПА 5 на валификациите.

Уесли Сонк обаче откри за Белгия в 7-та минута, но Андрес Иниеста изравни 36-та. Малко преди края Вия изпрати белгийците на трето място със 7 точки, от което не се възползва Турция.

Южните ни съседи завършиха при равенство 0:0 в гостуването си на Естония, с което записаха осма точка и пропуснаха да се откъснат на две точки от Белгия. Именно с толкова те изостават от лидера Испания.

В битката в дъното Босна и Херциговина разби гостуващия Армения с 4:1. Арменците вкараха първия си гол в квалификациите, докато домакините продължават да преследват втория Турция с шестте си точки до момента.

Англия също изглежда сигурна за ЮАР 2010, след като възпитаниците на Фабио Капело победиха с 3:1 като гости Беларус и събраха максималните до момента 12 точки в ГРУПА 6.

Стивън Джерард откри резултата за англичаните в 11-та минута, но абсолютният дебютант Павел Ситко изравни в 28-та. Уейн Рууни обаче отбеляза два гола за победата в 50-та и 74-та минута, с което записа четири попадения за четири дни в световните квалификации с Англия.

Хърватия продължава борбата си за класиране на баражи с Украйна, след като надви с 4:0 гостуващия Андора на "Максимир". Хърватите и украинците са с по 7 точки, но момчетата на Славен Билич имат мач повече от преките си конкуренти. Той обаче е срещу Англия.

Не така стоят нещата в ГРУПА 7, където фаворитът Франция е на трето място с 4 точки от три мача. Французите са с 5 точки зад лидерите Сърбия и Литва, но са и с мач по-малко.

Сърбия все пак е на първо място по голова разлика, след като разби с 3:1 като гост отборът на Австрия, който пък е равен с Франция и Румъния по точки.

Северните ни съседи също почиваха, от което се възползва победилият ги с 3:0 в Клуж отбор на Литва, който този път спечели 3 точки след 1:0 като домакин срещу Фарьорските острови.

Загубата изпрати Македония на четвърто място, като лидер с три победи от три мача е Холандия. "Лалетата" се наложиха с 1:0 над домакините от Норвегия с попадението на Марк ван Бомел в 53-та минута на срещата.